Mahaçkaleli vatandaş iki oğlunun kaybolduğunu açıkladı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – İki oğlunun siloviklerce kaçırılmış olduğunu düşünen Dağıstanlı Zoya Abdullayeva, oğullarının hayatından endişe ediyor.

 

31 yaşındaki Magomed Murtuzaliyev ve 30 yaşındaki Abdullah Murtuzaliyev’in annesi Zoya Abdullayeva, oğullarının bulunması talebi ile Memorial insan hakları merkezine başvurdu.

 

Anne Abdullayeva’nın verdiği bilgilere göre, Magomed ve Abdullah Murtuzaliyev 7 Mart’ta sahilde her sabah spor yaptıkları yere gittiler ve geri dönmediler. 8 Mart’ta anneleri şehirdeki tüm hastaneleri dolaştı, fakat sonuç alamadı.

 

10 Mart’ta ailenin yaşadığı eve polisler geldi ve kadına oğullarının namaz kılıp kılmadığı, sakallı olup olmadığı, evde dini kitaplar bulunup bulunmadığını sordular. Polisler gençlerin pasaport, telefon ve bilgisayarlarını alıp götürdüler.

 

Aynı gün polisler kaybolan büyük oğul Magomed Murtuzaliyev’in evine de gittiler. Oradan da dini kitaplar ve bilgisayar alındı. Anne Abdulayeva’nın ifadesine göre polisler pasaport ve bilgisayarı geri verdiler, telefonları ise iade etmediler.

 

Zoya Abdullayeva oğullarının bulunması için Dağıstan FSB idaresine başvurdu. Eşi Temirlan Murtuzaliyev de Dağıstan başkanına bir mektup gönderdi, ancak cevap gelmedi. KU/ÖZ/YA