Mahaçkale’de bir direnişçi Dağıstan başkanının garantisiyle güvenlik güçlerine teslim oldu

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de bir örgüt üyesi zanlısı güvenlik güçleriyle yapılan müzakereler sonucunda Dağıstan Başkanı Magomedsalam Magomedov’un garantisi altında teslim oldu.

 

24 Mart sabahı Mahaçkale’de güvenlik organları çalışanları Şamil Caddesi 54 nolu binada yer altı silahlı örgüt üyesi, 1988 doğumlu Gaci İsadibirov’un olduğu yönündeki bilgi üzerine binayı ablukaya aldı.

 

İsadibirov dışında dairede eşi ve bebeği de vardı. İsadibirov ile yapılan görüşmelere, sivil yaşama adaptasyon komisyonunu başkanı Rizvan Kurbanov da katıldı.

 

Rizvan Kurbanov’un verdiği bilgilere göre, İsadibirov’un dairesine görüşmek üzere komisyon üyesi Şamil Mutayev gönderildi. Kurbanov’un da telefonla katıldığı saatler süren ikna görüşmeleri sonucunda İsadibirov, Dağıstan başkanının kişisel garantisi altında teslim olmayı kabul etti.

 

Kurbanov “Eğer İsadibirov teslim olmayı reddetseydi özel birlik saldırıya geçecekti. Dağıstan başkanı İsadibirov’a, kanunlar çerçevesinde objektif bir soruşturma garantisi verdi” dedi. KU/ÖZ/YA