Mahaçkale yatırımcı peşinde

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Rusya Federasyonu’na bağlı cumhuriyetler arasında ekonomisi en sefil olanların başında gelen Dağıstan’da yönetim ülkeye yatırımcı çekme yollarını arıyor.

Dağıstan Devlet Başkanı Mukhu Aliyev dün başkent Mahaçkale’de Yatırım Konseyi’ni toplayıp yabancı sermayeyi ülkeye çekmek için atılması gereken adımları tartıştı.

Toplantıda ülke ekonomisine gerçekleştirilen yatırımlarla ilgili bilgiler sunulurken Soçi-2008 Yatırım Forumu’na hazırlıklar masaya yatırıldı.

Aliyev’in yaptığı açıklamaya göre Dağıstan’da yatırımlarla ilgilenmek üzere devlet başkanlığı bünyesinde bir konsey kuruldu. Yerli ve yabancı sermayeyi yatırıma teşvik için yasal düzenlemeler yapıldı. Ayrıca bu süreci koordine edebilmek için Yatırım ve Dış Ekonomik İlişkileri Bakanlığı tesis edildi. Aliyev, son iki yılda Dağıstan’ın çok sayıda ekonomi forumu ve fuarlarına katıldığını, Soçi 2007 Forumu’nun da kendileri açısından çok başarılı geçtiğini anlattı. Yatırım ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Maksim Şepakin de yerel yönetimler işin içine girmeden kapsamlı yatırım hamlesi başlatmanın zor olacağını vurguladı.

Toplantının sonunda şehir ve bölge başkanlarına bir hafta içinde yatırımı teşvik çalışmalarında yer alabilecek isimlerin belirlenmesi görevi verildi. KU/ÖZ/FT