Kafkasya’nın çocukları barış kampından geçti

İzberbaş/Ajans Kafkas – BM Çocuklara Yardımı Fonu (UNICEF), Kafkasya’da altı cumhuriyet ve bir özerk bölgenin çocuklarını barış kampına soktu.

Dağıstan, Çeçenya, İnguşetya, Kuzey Osetya, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes ve Stavropol Kray’dan 200’ü aşkın çocuk 2-10 Temmuz tarihlerinde Hazar kıyısındaki İzberbaş kenti civarında ‘Biz; Barıştan yanayız’ adlı kampta barışçıl olmanın idmanı yaptı.

Dördüncüsü düzenlenen barış kampının onur konuğu ise ‘2002 Dünya Güzeli’ ve televizyon programcısı Oksana Fedorova’ydı.

UNICEF’in ‘Kuzey Kafkasya gençleri ve çocukları arasında hoşgörünün oluşturulması ve barış eğitimi’ konusunda hazırladığı programın bir parçası olan kampın gerçekleştirilmesine bölge yönetimleri ve sivil toplum örgütleri de aktif destek sağladı.

Tecrübeli antrenör, psikolog ve pedagogların katılımıyla yapılan kampta çeşitli yarışmalar, eğlence programları, tiyatro gösterileri ve bir konser düzenlendi. Kuzey Kafkasya’daki UNICEF temsilcisi Raşed Mustafa, temel hedefin çocukları birbirine arkadaş etmek ve halklar arasındaki önyargıları kırmak olduğunu belirterek "Kamp Kuzey Kafkasya hükümetleri ve ortaklarımızın desteğiyle gerçekten başarılı geçti" dedi. Psikolog Mahra Cavtayeva ise kampın sadece dostluk kurmaya değil çocukların kişiliklerinin gelişmesine de yardımcı olduğunu söyledi. SKNWS/ÖZ/FT