Kadınlar ‘ses duvarını’ aşmak istiyor ama…

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Çeçenya ve Dağıstan’da güvenlik ve istihbarat güçleri tarafından yakınları kaçırılmış insanlar, yerel yönetimlerin derman olmadığı sorunlarına uluslararası topluma götürmek istiyor.

İki cumhuriyette kaderleri ortak olan kadınlar, Avrupa Parlamentosu’nun raportörü Staes Bart’ın Kuzey Kafkasya’daki temsilcisi İmran Ejeyev’e anlatıp yardım istedi.

Sınır Tanımayan İyilik örgütünün de temsilciliğini yapan tanınmış insan hakları savunucusu Ejeyev, bir grup kadınla dün Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de bir araya geldi. İnsan Hakları İçin Dağıstan Anneleri adlı sivil örgütün girişimiyle gerçekleşen görüşmede, yakınları kamuflajlı kişilerce kaçırılmış kadınlar, yönetimin kayıpların bulunması yönünde yeterince çalışmalar yapmadığını, seslerini uluslararası topluma duyurma çabalarının da engellendiğini anlattı.

Dağıstan Anneleri temsilcisi Gülnar Rustamova, Freedom House’un davetlisi olarak Avrupa Parlamentosu Temsilciler Meclisi’nde bazı programlara katılmak istediğini ama yönetimin bunu engellemeye çalıştığını söyledi. Pasaport süresinin uzatılması için yaptığı başvuruya zamanında yanıt alabileceğinden şüphe duyduğunu belirten Rustamova, bu konuda Dağıstan Devlet Başkanı Mukhu Aliyev’in yaptığı uyarıyı hatırlattı. 2 Haziran’da Dağıstan’daki durum değerlendirmesinin yapıldığı hükümet toplantısında Aliyev,  Batılı ülkelerin Rusya ve Dağıstan aleyhine çalıştığını öne sürerek "Rustamova ve diğer kadınların belki soruları vardır. Onları kabul etmeye hazırım. Strasbourg’a gitmek onun arzusu değil. O tüm olası örgütlerin elinde oyuncak olacak. Dağıstanlı bir kadının böyle bir rol almaya ihtiyaç var mı?" demişti.

Toplantıda diğer kadınlar da yaşadıkları tecrübeleri, kanunların nasıl ihlal edildiğini anlatıp uluslararası toplumdan yardım istediklerini aktardı.

Görüşmenin sonunda Çeçenya ve Dağıstan kadınları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni bölgeden giden şikayetler konusunda hızlı yanıt vermeye çağıran bir de mesaj yayımladı. Ejeyev de toplantıda konuşulanları Avrupa’nın gündemine taşıması için Bart’a aktaracağını söyledi. KU/ÖZ/FT