Kaçırılanı savunmak da suç

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan Anneleri Komitesi Başkanı Gülnar Rustamova, kaybolan çocuklarını bulmak için mücadele ederken tehdit almaları yetmezmiş gibi yepyeni bir baskı yöntemiyle karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Rustamova’ya göre kaçırılan ya da alıkonulan kişilerin davalarıyla ilgilenecek avukat bulunamıyor. Rustamova yasal işlemleri takip etmeleri ya da savunmalarını üstlenmemeleri için kapılarını çaldıkları avukatlardan ret yanıtı aldıklarını söyledi.

Rustamova Kaspiyski kentinde düzmece suçlamalar tutuklanan German Hidirov’un ailesinin avukat bulma konusunda yaşadıkları sıkıntıları örnek gösterdi. Rustamova’ya göre Hidirov, 13 Mart’ta tamir ettirmek üzere spor ayakkabılarını siyah bir poşete koyarak evden çıktı ve akşam geri dönmedi. Eşi ve çocukları Hidirov’u bulmak için gece boyunca didinip durdu ama sonuç alamadı. Ertesi akşam güvenlik güçleri Hidirov ailesinin kapısını çaldı. Hidirov’la ilgili bir mahkeme kararı kendilerine sunuldu: ‘Hidirov caddede yürürken normal davranışlar sergilemiyor, yalpalıyor ve etrafa sarkıntılık yapıyordu. Bunun üzerine polisler Hidirov’u durdurup belgelerini inceleyip üzerini aradı. Tamire verilecek ayakkabılar içinde patlayıcılar bulundu. Hemen gözaltına alındı.’

Tutanakla afallayan aile şaşırıp kalırken güvenlik güçleri mahkeme kararıyla evlerini aramaları gerektiğini belirtip içeri girdi. Bu sefer de Hidirov’un odasında bomba yapılmasını gösteren bir kağıt bulundu!

Bütün bunların düzmece olduğuna inanan aile, 15 Mart’ta Hidirov’u görmek için emniyete gitti. Aile ne kendisiyle ne de devletin atadığı avukatla görüştürüldü. Aile bu kez bir avukat bulmak için harekete geçti. Ama nafile… Kapılarını çaldıkları avukatlar savunmayı üstlenmedi. Sonunda ‘cesur’ bir avukat çıkıp savunmayı kabul etti: Aziz Kurbanov. Kavkazki Uzel’in kendisine ulaştığı Kurbalov meslektaşlarının kaçırılan insanların savunmasını üstlenmekten kaçınmalarına iki neden sıraladı: Birincisi, Dağıstan’da bazı avukatlar kaçırılanların gerçekten kanunsuz silahlı oluşumlara katıldığını düşünüyor. İkincisi, bu tür olaylardaki başarılı avukatlar Dağıstan yönetimi ve güvenlik birimleri tarafından direnişçi yandaşı damgasını yiyor. ÖZ/FT