İgor Trunov: Amirov hala Mahaçkale belediye başkanı

Avukat İgor Trunov, ‘Said Amirov Mahaçkale belediye başkanlığından sadece mahkeme kararıyla alınabilir’ dedi.

 

11 Eylül’de Dağıstan hükümeti basın sözcüsü Magomedbek Ahmedov, Moskova’da gözaltında olan Mahaçkale belediye başkanı Said Amirov’un 2014’de yapılacak şehir başkanlığı seçimlerine kadar görevinde kalacağını açıkladı. Ahmedov’un ifadesine göre, başkanlık seçimi Amirov’un görev süresinin biteceği Eylül 2014’te yapılacak.

 

Amirov’un halen Mahaçkale belediye başkanı olduğunu ve görevini vekaleten Murtazali Rabadanov’un yürüttüğünü hatırlatan avukat İgor Trunov, Ahmedov’un açıklamasını şöyle değerlendirdi: “Aslında gereksiz bir açıklama yapıldı, basın sözcüsü sadece gazetecilere belediye başkanlığı seçimlerinin bir yıl sonra yapılacağını hatırlatmış oldu” dedi.

 

Magomedbek Ahmedov’un açıklamasının, Amirov taraftarlarının gerilime neden olmasını engellemek gibi bir amacı olduğunu düşünen Trunov, Amirov’un sadece mahkeme kararıyla görevden alınabileceğini kaydetti. Trunov, “Eğer Eylül 2014 seçimleri öncesinde mahkeme Amirov’u suçlu bulursa görevinden alınacaktır” dedi.

 

Said Amirov 1 Haziran’da düzenlenen bir operasyonla gözaltına alındı ve 2 Haziran’da Moskova’ya gönderildi. Ardından mahkeme kararıyla geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı. Amirov hakkında bazı terör eylemlerini planlama şüphesi bulunuyor.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas