Eski Dağıstan başbakanı hakkında dolandırıcılık suçlaması yapıldı

Dağıstan’da Pedagoji Üniversitesi rektörü, eski başbakan Magomed Abdulayev dolandırıcılıktan suçlanıyor.

 

Dağıstan savcılığı, 2010-2013 Ocak ayına kadar Dağıstan hükümeti başkanlığı görevini yürütmüş olan Magomed Abdulayev’in şu anda yöneticiliğini yaptığı Dağıstan Devlet Pedagoji Üniversitesi ile ilgili incelemeyi tamamladı.

 

İnceleme sonucunda, rektörün talimatıyla, sınavlarda aldıkları puan üniversite konseyi tarafından belirlenen puanın altında olan 30’un üzerinde öğrencinin üniversiteye alındığı, diğer yandan yeterli puanı alan öğrencilerin alınmadığı ve ücretsiz eğitim haklarının ihlal edildiğini tespit edildi.

 

Ayrıca üniversitenin, dışarıdan eğitimle hukuk bölümüne 15’er bin ruble karşılığından 93 öğrenci aldığı da belirlendi. Oysaki bu üniversite hukuk alanında eğitim faaliyetinde bulunma hakkına sahip değil.

 

Savcılık incelemesi belgelerinde rektör Magomed Abdulayev’in, eğitim hizmeti konusunda öğrencileri yanıltarak yaklaşık yarım milyon ruble dolandırdığı belirtiliyor. Abdulayev hakkında ‘büyük çaplı dolandırıcılık’ suçlamasının yapıldığı iddianame yargı organlarına gönderildi.

 

Dağıstan Pedagoji Üniversitesi basın sözcülüğü, Magomed Abdulayev’in şu anda görev için başka bir yerde olduğunu ve döndüğünde durumla ilgili açıklama yapacağını açıkladı.

 

Rossiyskaya Gazeta, AjansKafkas