Devletin unuttuğu semti virüs kaptı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de devletin hizmet götürmediği bir bölgede 60 çocuk ‘Hepatit A’ teşhisiyle hastaneye kaldırıldı.

Hastalığın mikrobik içme suyundan kaynaklandığı belirtiliyor. Dağıstan Sağlık Bakanı İlyas Mamayev, “Dün sabaha kadar 58 çocuk bulaşıcı hastalıklar merkezine yatırıldı. Durumları çok ağır değil” açıklamasını yaptıktan sonra iki çocuk daha hastenelik oldu. Ancak farklı kaynaklar yarısı aynı okula giden çocukların bazılarının durumunun hafif bazılarının orta derecede ağır olduğunu ifade etti.
Çocukların hepsinin başkentin Separatornıi bölgesinden olduğu tespit edildi. Temiz içme suyu ve kanalizasyon şebekesinin olmadığı bölgede toplam 4500 kişi yaşıyor. Bölgede çöplerin de toplanmadığı kaydedildi. Dağıstan hükümeti skandalın ardından yaptığı ilk toplantıda bölgeye içme suyu götürülmesi, çöplerin kaldırılması ve su kuyularında gereken incelemelerin yapılmasına karar verdi. Dışkıdan bulaşan ve karaciğer hastalığına yol açan Hepatit A virüsü 6-8 haftalık bir tedaviyle vücuttan atılabiliyor. KU/ÖZ/FT