Dağıstanlı ünlü şair Adallo’ya polis baskını

Mahaçkale/Ajans Kafkas –  Dağıstanlı tanınmış şair ve toplum adamı Adallo Aliyev vahhabilik suçlamasıyla polis takibatına uğradı.

27 Martt’a bölge emniyetinden bir kişinin kendisini ziyaret ettiğini açıklayan Adallo, polisin gerekçe olarak, hakkında vahhabilik suçlaması olduğunu gösterdiğini belirtti. Dağıstan Güvenlik Konseyi sekreteri polisin ziyaretini provokasyon olarak adlandırdı.

Mahaçkale’nin Kirov ilçesi polis şubesinden bir polis yasal dayanağı olmadan Adallo Aliyev’i sorgulamaya geldi. Adallo “Sabahleyin kapım çalındı, gelen polisti. Kibar davranıyordu, ancak rahat değildi. Odaya davet ettim ve mesele nedir diye sordum. Tereddüt etti, daha sonra böyle bir uygulamaları olduğunu, her ay polis listelerinde olan kişileri ziyaret ettiklerini söyledi. Ben ona özgür biri olduğumu ve polis listelerinde olmadığımı açıkladım” dedi.

Adallo “Vahhabilikle ilgim yok, polisler kendi bildikleri sebeplerden ötürü beni listeye koydular. Şimdi ben seksen yaşında bir adam olarak, her ay üniformalılara ne yapıyorum, nerede yaşıyorum, ne düşünüyorum konusunda ifade vermek zorundayım” açıklamasında bulundu.

En son dört yıl önce polisle karşı karşıya geldiğini belirten Adallo “O zaman bu insanlarla ortak bir dil bulmayı başardım. Yeni gelen, adını bilmediğim polis ise, yeni bir başkanları olduğunu, onun da bilindiği üzere yeni bir yol takip ettiğini söyledi. Belki de bu rahatsız edilmemin nedenini açıklıyor. Önümüzdeki günlerde bu başkana gideceğim ve mesele nedir öğreneceğim” şeklinde konuştu.

Kirov bölge emniyetinden konuyla ilgili bir açıklama yapılmazken Dağıstan Güvenlik Konseyi Sekreteri Magomed Baaçilov, 80 yaşındaki şairin polis ziyaretini delilik veya provokasyon olarak adlandırdı. KU/ÖZ/YA