Dağıstanlı mahkûmlar Dağıstan dışına

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan hapishanesinin kapasitesi tutuklu ve hükümlüleri artık almıyor. Ülkedeki hapishanelerin durumu bu durumu, yer yokluğundan başka cumhuriyetlere nakledilen cezaevi sakinlerinin isyanıyla gün yüzüne çıktı.

Dağıstan’da tutuklu ve mahkûmların artış kaydetmesine paralel olarak cezaevlerinin dolduğu bu yüzden son zamanlarda Saratov, Tambov, Kirov bölgeleri ve Kalmık Cumhuriyeti’ne sevkıyatlar yapıldığı öğrenildi.

Dağıstan Ceza İnfaz İdaresi Başkanı Muslim Dahhayev’e göre, 20 Aralık’ta Saratov bölgesinde bulunan 33 nolu hapishanede, Dağıstan’dan gönderilmiş 11 mahkûm ülkelerinden başka bir yere nakledilmelerini protesto amacıyla kendilerine zarar verdi. Kendi kendilerini yaralayan mahkûmun tek isteğinin yaşadıkları bölgedeki hapishaneye gönderilmeleri olduğu belirtildi. Dağıstan Ceza İnfaz Müdürlüğü’nde analitik şube başkanı Gamzat Ullubiyev, bu durumun göçten kaynaklandığını belirterek, "Sovyetler döneminde hapishaneler istatistiki bilgilere göre kuruldu ancak son 15-20 yılda büyük göç süreci yaşandı ve şimdi bazı bölgelerdeki hapishaneler boşken diğer bölgelerde dolu" izahatını getirdi. KU/ÖZ/FT