Dağıstanlı çocuğun gözüyle hak

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstanlı çocuklar insan haklarına dair endişelerini çizgiye ve yazıya döktü.

Dağıstan’da devlet başkanlığına bağlı insan hakları yetkilisi Svetlana Alisultanova, Sivil Meclis’in yardımıyla ‘çocuk gözüyle insan hakları’ konulu resim ve kompozisyon yarışması düzenledi. Başkent Mahaçkale’de dün sonuçları belli olan yarışmaya ülkenin farklı bölgelerinden 200’ü aşkın çocuk katıldı.

Çocukların insan hakları konusundaki duyarlılığını artırmaya yönelik yarışmada dereceye giren 12 öğrenciye törenle ödülleri verildi. Ödül alan öğrenciler Dağıstan’ın bir yaz kampında dinlenme hakkı da kazandı. Yarışmanın sonunda Alisultanova, "İnsan hakları durumu çocukları da endişelendiriyor. Öğrencilerin seçtiği konular arasında terörizmle mücadele, vatandaşların seçme hakları yer alıyor. Bu tür faaliyetlerle çocukların hukuk bilgisinin artacağını umut ediyoruz" dedi.

Dünya Çocuk Haklarını Koruma Günü dolayısıyla Dağıstan Başbakanı Şamil Zaynalov, Çalışma ve Sosyal Gelişim Bakanı İsmail Efendiyev ve devlet başkanlığı bünyesindeki çocuk hakları yetkilisi İntizar Mamutayeva Mahaçkale’de çocukların kaldığı yurtları ziyaret ederek hediyeler dağıttı. KU/ÖZ/FT