Dağıstanlı avukata insan hakları ödülü

Dağıstan’lı avukat Sapiyat Magomedova’ya Homo Homini ödülü verildi.

3 Martta Prag’da Dağıstan’lı avukat Sapiyat Magomedova’ya, Çek insan hakları örgütü People İn Need tarafından insan hakları faaliyetleri alanındaki hizmetlerinden ötürü 2013 Homo Homini ödülü verildi.

 

People in Need basın açıklamasında “ Ödül, insan hakları ihlalleri mağdurlarının korunması için olağanüstü cesaret içindir” ifadesi yer alıyor.

 

Sapiyat Magomedova, ödülün uluslararası insan hakları alanındaki belgesel film festivali Jeden sv?t 2014’ün açılışında takdim edildiğini açıkladı. Magomedova’ya ödülü Çek Dışişleri Bakanı Lübomir Zaoralek takdim etti.

 

Ödül takdim töreninde konuşan Sapiyat Magomedova, Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde, özellikle Dağıstan’da insan hakları durumunun Rusya genelinden daha kötü olduğunu ifade etti.

 

Magomedova konuşmasında “ Dağıstan’da bir insanı öldürmek, bazen onu ıslah etmekten daha kolay. Bazen, bazı taşra şehirlerinin başkan yardımcıları içinde silahlı direnişçilerin olduğu bir kaç araç korumasında geziyor… O zaman ormana gidip direnişçi aramaya ne gerek var? Silahlı haydutlar legal bir şekilde Dağıstan’ın legal siyasi alanında faaliyet gösteriyorlar” dedi.

 

Dağıstan’da silovik kurumların temsilcilerine, yönetim organları temsilcilerine saldırılar düzenleyen yer altı terör örgütünün var olduğunu da reddetmeyen Sapiyat Magomedova“ Ancak bir çok terör eylemini incelediğimizde ifade edebiliriz ki, formalite olarak bunlar yer altı örgüt temsilcileri eli ile gerçekleştiriliyor, ancak Dağıstan’ın kriminal-elit gruplarının arasındaki menfaatler için gerçekleştiriliyor. Bu da acı bir gerçek maalesef” dedi.

 

9 Nisan 2013’de Sapiyat Magomedova Kavkazki Uzel tarafından yürütülen ‘2012-Kafkasya Kahramanı’ yarışmasının kazanını olarak ilan edilmişti. 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas