Dağıstanlı avukat seçim kanununu yüksek mahkemeye taşıdı

Mahaçkale – Dağıstanlı avukat Rasul Kadiyev başkanlık seçimlerini iptal eden kanunu Yüksek Mahkemeye götürdü.

 

Avukat Rasul Kadiyev dün Dağıstan Yüksek Mahkemesine, başkanlık seçimlerini iptal eden anayasa değişikliğinin geçersiz sayılması talebi ile başvuruda bulundu.

 

Dağıstan Parlamentosu milletvekilleri 18 Nisan’da devlet başkanının milletvekillerince seçilmesini öngören anayasaya değişikliği kabul etti ve seçim kanunu şu şekli aldı: “Dağıstan başkanı, milletvekillerince, RF devlet başkanı tarafından sunulan üç aday arasından, adayların sunulmasından sonraki 20 gün içinde seçilir”. Geçici olarak devlet başkanlığı görevine atanan Ramazan Abdulatipov da 29 Nisan’da kararı onayladı.

 

Rasul Kadiyev anayasa değişikliğinin iki sebepten ötürü geçersiz sayılmasını istiyor. Birincisi, görüşülmesi için parlamentoya sunulan ilk kanun ile devlet başkanı tarafından imzalanan kanun arasında faklılık olması. Kadiyev bir belgede ‘devlet başkanı’, diğerinde ‘bölge başkanı’ ifadesinin yer aldığını belirtti. Kadiyev’in ikinci itirazı ise, kanun tasarısının Sivil Mecliste gereken incelemeden geçmemiş olması. Dağıstanlı avukat, bunun da anayasa ihlali anlamına geldiğini kaydediyor.

 

Kadiyev konuyla ilgili olarak blogunda “Dava süreciyle ilgili büyük bir beklentim yok. Ancak çocuklarıma dürüstçe, Dağıstanlılar vatandaşlık haklarından mahrum bırakılırken bir hukukçu olarak hiçbir şey yapmadan durmadığımı söyleyebileceğim” ifadelerine yer verdi.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas