Dağıstan’da yargısız infaz

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’da güvenlik güçleri ‘direnişçi’ olduğu gerekçesiyle bir adamı ve ‘yardım ve yatakçısı’ diye eşini öldürdükten sonra yargısız infazı kamuoyuna ‘intihar’ diye sundu.

Dağıstan’ın Hasavyurt bölgesindeki Bayramaul köyünde dün direnişçilere ait bir eve baskın düzenlendi. Baskının Eylül 2007’de öldürülen Rappani Halilov’un birliğini komuta eden 32 yaşındaki Sayputdin İbrahimov’un barındığı yerle ilgili gelen bir istihbarat üzerine yapıldığı belirtildi.

Sayputdin ve eşi Camile İbrahimova’nın öldürüldüğü olayla ilgili Dağıstan İçişleri Bakan Yardımcısı Valeri Jernov, “Operasyon esnasında öldürülen kadın, hakkında federal arama ilanı bulunan kundaklama-terör grubu lideri Ashab Bidayev’in eşi Camile İbrahimova. Sayputdin İbrahimov’a teslim ol çağrısına ret cevabı geldi. Evden iki kadın çıktı ve bunun ardından İbrahimov polislere ateş açtı. Çatışma sonunda direnişçi kendisini ve evde kendisiyle kalan suç ortağını havaya uçurdu. Cesedinin incelenmesinin ardından onun intihar eylemi için hazır olduğu görüldü" dedi. Bağımsız kaynaklar olayla ilgili henüz bir bilgi vermedi. KU/ÖZ/FT