Dağıstan’da üç vardiyalı eğitim

Dağıstan’da yaklaşık iki bin çocuk, eğitimlerine üçlü vardiyada devam ediyor.

Dağıstan’daki 12 okulda çocuklar üç vardiyada eğitim görüyor. Dağıstan eğitim bakanlığı resmi bilgilerine göre, 2013’de 1839 çocuk, üçüncü vardiyada eğitimlerine devam ediyor.

 

Bölge okullarında üç vardiyada eğitim sebebi olarak eğitim kurumlarının yetersizliği ve mevcut kurumlardaki yoğunluk gösteriliyor. Öğrencilerin yer sıkıntısını özellikle şehirlerde, düzlük alanlardaki gelişen büyük yerleşim yerlerinde çektikleri de kaydedildi.

 

“Güney Rusya” Federal Hedef Programı Dağıstan Müdürlüğü, 2014-2017 döneminde 14 yeni okulun inşasının planlandığı, ancak okulların hangi yerleşim yerlerinde yapılacağının henüz netlik kazanmadığı açıklamasında bulundu. Okulların nerede inşa edileceği konusunun Dağıstan eğitim bakanlığı tarafından kararlaştırılacağı da belirtildi.

 

Rusya Federasyonu bölgesel gelişim bakanı İgor Slünyayev’in açıkladığına göre, “Güney Rusya” federal hedef programının hayata geçirilmesi çerçevesinde, Kuzey Kafkasya’da 2014-2020 döneminde okul inşası için 15,2 milyar ruble ayrılacak. Bu para ile 57 okul inşa edilecek:okulların 32’si Çeçenya’da, 14’ü Dağıstan’da ve 4’ü Stavrpol Kray’da yapılacak.

 

Regnum, AjansKafkas