Dağıstan’da toplu gözaltılar  

Dağıstan’da sık sık görülen dindar vatandaşların topluca gözaltına alınması olaylarından birinin daha başkent Mahaçkale’nin Semender mahallesinde yaşandığı kaydediliyor.  

 

Mahaçkale’nin Kirov bölgesi Semender mahallesinde vatandaşların topluca gözaltına alındığı ‘Savunma’ insan hakları hareketi üyeleri tarafından bölge sakinlerinin ifadelerine dayanılarak bildirildi.

 

Sabah saatlerinden beri mahalle sakinlerinden telefon aldıklarını kaydeden Savunma sivil hareketi temsilcisi, “Gözaltına alınanlar arasında küçükler de var. Aralarında annesinin yanında olan 15 yaşında bir kız da bulunuyor. Tam olarak kaç kişinin gözaltına alındığını söyleyemem ancak insanlar çok sayıda olduğunu ifade ediyor” dedi.

 

Bir Semender sakini adının gizli kalması şartıyla Kavkazki Uzel’e gözaltına alınanların sayısının 30 kadar olduğunu söyledi ve “Polisler mahallede terörle mücadele operasyonu başlatıldığını söylediler. İfade edildiği gibi bir operasyon yok, ama polis devriye atıyor. Dindar vatandaşları ‘Semender’ restoranına topluyorlar” açıklamasında bulundu.

 

Mahaçkale emniyeti böyle bir operasyondan haberdar olmadıklarını ifade ederken, Kirov emniyeti de toplu gözaltı vakasını doğrulamadı.

 

Ajans Kafkas