Dağıstan’da silovik baskını: İki kişi kaçırıldı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – İnsan hakları savunucuları tarafından Dağıstan’ın Derbent bölgesi Rukel köyünde kanunsuz arama ve gözaltına alma olaylarının yaşandığı bildiriliyor.

 

Derbent şehir hapishanesinde tutulan Artur Rzayev ve Tahmiraz Alirzayev’in yakınları ‘Savunma’ insan hakları örgütü Dağıstan şubesine başvurdu.

 

Artur Rzayev’in eşi, Hazar köyü sakinlerinden Ayda Ramazanova, olayın gerçekleştiği 26 Şubat günü, eşinin Rukel köyündeki anne-babasının evinde bulunduklarını söyledi.

 

İnsan hakları örgütü çalışanlarının verdiği bilgilere göre, Artur Rzayev Mısır’da okuyor. Eşi de doğum için Dağıstan’a geldiği Ocak ayına kadar orada yaşıyordu. 28 Şubat’ta Artur’un eğitim için dönmesi gerekiyordu ve biletleri de ayarlanmıştı.

 

Ayda Ramazanova silovik baskınını şöyle anlatıyor: “26 Şubat sabahı erkenden evin bahçesine 15-20 silahlı ve maskeli kişi girdi. Havaya ateş açmaya başladılar. Artur, ben ve bir aylık kızım dışında evde Artur’un anne-babası, dedesi, kız kardeşi ve halası vardı. Eve giren silovikler Artur’u pijamalarıyla bahçeye çıkardılar, soğuk havaya rağmen giyinmesine izin vermediler. Orada ellerini arkadan bağladılar ve yüzünü duvara döndürdüler. Artur, elleri bağlı, ince giysileri ile yaklaşık iki saat dışarıda durdu”

 

Ramazanova, daha sonra güvenlik güçlerinin evde arama yapmaya başladıklarını söylüyor: “Arama izni göstermeden tüm evin altını üstüne getirdiler. Bu esnada birkaç kez Artur’un hangi odada gecelediğini özellikle sordular”. Bir müddet sonra gözüne siyah bir paketin iliştiğini anlatan Ramazanova, “Evde yasadışı hiçbir şey olmadığını bildiğim halde paketi açtım. İçinde gazeteye sarılı bir şey vardı. Açtığımda bomba gördüm” dedi.

 

Artur Rzayev şu anda Derbent hapishanesinde bulunuyor. İnsan hakları savunucuları aynı gün Rukel köyünde bir kişinin daha gözaltına alındığını bildiriyor: “Kurhmaz Kurbanov da aynı gün yeğeni Tahmiraz Alirzayev’in evinde kanunsuz şekilde arama yapıldığını açıkladı. Arama esnasında Tahmiraz’ın kendisi Calgan köyünde işte idi. Tüm evi arayan ve yasadışı bir şey bulamayan silovikler Calgan köyüne giderek Tahmiraz’ı işten aldılar. Yolda onu dövdüler ve cebine patlayıcı bıraktılar”. KU/ÖZ/YA