Dağıstan’da çatışma: Sekiz ölü

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’da güvenlik güçleri ile direnişçiler arasında çıkan çatışmada her iki taraftan toplam sekiz kişi öldü.

Resmi kaynaklara göre dün sabah Dağıstan’ın Buynaks bölgesindeki Manas-aul ve Agaçkala köyleri arasında ormanlık alanda yürütülen bir arama operasyonu sırasında direnişçilerle sıcak temas yaşandı. Çıkan çatışmada iki direnişçi ile bir asker öldü, bir OMON askeri yaralandı. Öğle saatlerinde güvenlik güçleri bu kez direnişçilere ait yiyecek, giyecek ve dini kitapların bulunduğu bir üs keşfetti. Ardından genişletilen operasyonda dört direnişçi daha öldürüldü. İkinci çatışmada askerler iki kayıp verdi, iki asker de yaralandı.

Dağıstan İçişleri Bakanlığı’na göre ölen direnişçilerin isimleri şöyle: Kaspiyskili Marat Abakarov, Buynakslı Zabir Guseyinov, Mahaçkaleli Guseyin-Saygid Magomedov, Timur Mamaşev, Abdulvahid ve Abdulgapur Zakaryev kardeşler. Abdulgapur Zakaryev’in grup lideri olduğu ve ülkedeki diğer grup liderleri ile irtibatta olduğu öne sürüldü. RE/ÖZ/FT