Dağıstan hükümeti gazeteci katillerini aramaya karar verdi 

Dağıstan İçişleri Bakanlığı, cinayetin üzerinden bir yıl dört ay geçtikten sonra gazeteci Ahmednabiyev’in katillerini aramaya karar verdi. 

 

Dağıstan İçişleri Bakanlığı resmi sitesinde 30 Ekimde bir duyuru yayınlandı. Gazeteci Ahmednabi Ahmednabiyev’in katillerinin bulunması için vatandaşlardan yardım talep edildi. Duyuru metninde şu ifadelere yer veriliyor: “9 Temmuz 2013’de Mahaçkale yakınlarında tanınış gazeteci, ‘Novoye Delo’ gazetesi genel yayın yönetmeni yardımcısı, 1959 doğumlu, Ahvahsk bölgesi Karata köyü nüfusuna kayıtlı Ahmednabi Ahmednabiyev öldürüldü.

 

Değerli vatandaşlarımız, eğer bu cinayetle ilgili soruşturmaya faydalı olabilecek bir bilgiye sahipseniz içişleri nöbetçi birimi ve içişleri güvenli hattı numaralarından bize ulaşın”

 

Ahmednabiyev cinayeti davası durdurulmuştu. Dağıstan’ın Çernovik gazetesi, İçişleri Bakanlığının bu girişiminin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile insan hakları savunucularının görüşmesinin sonucu olabileceğini belirtiyor. Bu görüşmede gazeteci Maksim Şevçenko, Dağıstan güvenlik ve istihbarat organlarının gazeteci cinayetleriyle ilgili harekete geçmemiş olmalarını gündeme getirmişti. Hacimurad Kamalov, Ahmednabi Ahmednabiyev ve Malik Ahmedilov, Şevçenko’nun dile getirdiği faili meçhul cinayetlere kurban giden Dağıstanlı gazetecilerden bazıları. 

Ajans Kafkas