Dağıstan hükümeti dövülen parti liderini provokasyonla suçladı  

Dağıstan hükümeti, Adil Rusya partisi lideri Hacimurad Omarov’un dövülmesi olayıyla ilgili iktidarı suçlamasını provokasyon olarak değerlendirdi.  

 

Dağıstan Cumhuriyeti hükümet ve devlet başkanlığı basın sözcülüğü, 21 Şubat’ta saldırıya uğrayan Adil Rusya partisi Dağıstan şubesi başkanı Hacimurad Omarov olayı ile ilgili resmi bir açıklamada bulunuldu.

 

Basın sözcülüğünden yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi: “Sosyal ağlarda Omarov’un Dağıstan yönetimini kendisine yönelik saldırı organize etmekle suçladığı bir video kaydı yayıldı. Resmi olarak açıklıyoruz ki, Dağıstan yönetimi bu tür metotlar kullanmıyor. Sorumsuz beyanatların provokasyondan başka bir anlamı olamaz”. Söz konusu açıklamada ayrıca, Omarov’un olayla ilgili içişleri organlarına henüz resmi bir başvuruda bulunmadığı da ifade edildi.

 

Şu anda Savcılığın olay yerinde incelemelerde bulunduğu, yeterli dayanak tespit edilmesi halinde suçluların cezalandırılması için gereken önlemlerin alınacağı belirtiliyor.

 

Hacimurad Omarov 21 Şubat Cumartesi günü Mahaçkale’de, parti toplantısının dağıtıldığı olaylar sırasında dövüldü. Toplantı esnasında salona bir kaç giren birkaç kişi salonda bomba olduğunu söyledi, ardından polisler olay yerine geldi. Görgü tanıklarının ifadesine göre, Omarov ve diğer bir kaç partili polisler tarafından dövüldü. Omarov’un Moskova’da olduğu ve köprücük kemiği operasyonuna hazırlandığı kaydediliyor.

 

Ajans Kafkas