Dağıstan Hamzatov’un 90. doğum günü kutlamalarına hazırlanıyor

Mahaçkale –  Dağıstan ünlü Avar şair Rasul Hamzatov’un 90. doğum günü kutlamalarına hazırlanıyor.

 

Dağıstan devlet başbakanlığı basın sözcülüğünden verilen bilgilere göre, Hamzatov’un doğum günü kutlamaları çerçevesinde yapılacak etkinliklerden sorumlu organizasyon komitesi dün Başbakan Abdusamad Gamidov başkanlığında toplandı.

 

Toplantıda, Rusya Yazarlar Birliği, Federasyon Konseyi ve Kültür Bakanlığı ile birlikte tüm Rusya genelinde programlar yapılacağı ifade edildi. Sankt Petersburg, Volgograd ve Moskova’da Dağıstan Cumhuriyeti Kültür Günleri düzenlenecek. Rusya’nın başkenti Moskova’da ayrıca Kremlin sarayında bir sanat gecesi düzenlenecek, yerli ve yabancı sanatçılar sözleri Rasul Hamzatov’a ait şarkıları seslendirecek. Edebiyatçılar Merkez Evinde şiir ve müzik gecesi yapılacak, Birinci Kanal’da Dağıstan’la ilgili bir programa yer verilecek. Dağıstan’da ise anma günleri, sergiler, konferanslar, yarışmalar ve spor turnuvaları düzenlenmesi planlanıyor. Temmuz başında Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı bir törenle Rasul Hamzatov anıtının açılışı yapılmıştı.

 

Tamamını Avarca yazdığı eserleri birçok dile çevrilen Hamzatov, 8 Eylül 1923’te Dağıstan’ın Hunzah bölgesi Tsada köyünde doğdu, 3 Kasım 2003’te yaşamını yitirdi.

 

Regnum, AjansKafkas