Dağıstan Anneleri tehdit altında

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’da insan kaçırma olaylarına karşı ağustos 2007’de ortaya çıkan Dağıstan Anneleri, yürüttükleri çalışmalardan rahatsız olan güvenlik güçlerinin tehdidi altında.

Dağıstan Anneleri Başkanı Gülnar Rustamova, Moskova Helsinki Grubu ve Rus insan hakları merkezi Memorial’e bir mektup göndererek, çocuklarını arayan insanların yaşamlarının tehlikeye girdiğini örnekleriyle anlatıp suçluların cezasız kaldığını vurguladı.

Rustamova’nın anlattıklarına göre Dağıstan Anneleri’nin varlık göstermesiyle kayıp vakaları ciddi azalış gösterdi. Ancak şimdi kayıplarını arayan annelerin ya kendileri ya da yakınlarının başı belada. Kaçırılıp bırakılan D. Kamaludinov ile Ş. Omarov’un gazetecilerle buluşmasını organize eden Dağıstan Anneleri, polis teşkilatını çok kızdırmış. Çok sayıda tehdit alan örgütten çalışmalarını bırakması isteniyor.

Rustamova kendisine yönelik tehditler sonuç vermeyince baskıların küçük kardeşi Vadim Butdayev üzerine yoğunlaştığını belirterek ekliyor: "6’ıncı emniyet şubesi çalışanları  kardeşimin ormana gittiğine dair söylentiler çıkardı. Halbuki Vadim evde ailesiyle birlikte oturuyordu. Evimize gelip giden iki kadın şubeye çağrıldı. Onlara Vadim’in evde olmadığını, ormana gittiğini söylediler. Kısa bir süre önce polisler Vadim’in bizzat kendisine kaçırma ve hapse tıkma tehdidi savurdu. Buna önem vermemiştik çünkü polisler üç yıldır Vadim’i gizlenmesi için tahrik ediyordu. Aleyhinde kanuna aykırı bir şey bulamayınca arkadaşları ve tanıdıkları üzerinden sıkıştırmaya başladılar. (Vadim kaçırıldığında herkes kendiliğinden ormana çıktığını sanacak)."

Rustamova örgüt üyelerinin de takip edildiğini ve yıldırılmaya çalışıldığını belirtip Ramaza Dibirov ailesinin başına gelenleri aktardı: "Ramaza’nın annesi Şahrizad Dibirova küçük oğlu İlyas Dibirov ile birlikte büyük oğlunu bulma konusuna umudunu kaybetmedi. Onlar defalarca tehdit edildiler. Sonuç olarak da İlyas’a yönelik direnişçilerle ilişki suçlaması yapıldı. Davada annesi de yer alıyor. İlyas Dibirov da birkaç gün önce kaçırıldı ve nerede olduğu bilinmiyor.”

Rustamova, bütün bu işlerin arkasında Dağıstan’da başında üst düzey polislerin bulunduğu organize şebekenin olduğunu belirterek "Güvenlik birimlerinin keyfilikleri ve işledikleri suçların cezasız kalması gençleri ormana gitmeye ve ellerine silah almaya itiyor" dedi. KU/ÖZ/FT