Dağıstan Anneleri bakanın kellesini istiyor

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’da polis ve istihbarat teşkilatını gençleri kaçırıp işkence etmek ve öldürmekle suçlayan anneler, İçişleri Bakanı Adilgerey Magomedtagirov’un istifasını istedi.

Dün Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de Lenin Meydanı’nda toplanan Dağıstan Anneleri örgütü açıkça Magomedtagirov’u hedef aldı.

Örgütün başkanı Svetlana İsayeva, gençleri kaçıran, işkence eden ve öldüren ülke güvenlik güçlerini protesto etmek için böyle bir eylemi düzenlediklerini söyledi.

İsayeva, mitingin yapılacağını Mahaçkale yönetimine bildirdikleri halde bir albay başkanlığında olay yerine gelen polis ekibinin zorbalığı ile karşılaştıklarını anlattı. İsayeva’ya göre ‘dağılın’ uyarısını reddeden göstericilere müdahale eden polis pankartları zorla alıp yırttı. Buna rağmen gösteride ısrar eden Dağıstan Anneleri, daha önce de adam kaçırma ve yargısız infazlara dikkat çekmek için gösteriler düzenlemiş, seslerini duyurmak için uluslararası bir toplantıya katılmaya çalışmış ama başarılı olamamıştı. İsayeva haziranda kaçırılan insanların akıbetlerinin araştırılması için savcılığa başvurmuştu. Dağıstan Anneleri temsilcisi Gülnar Rustamova da, Moskova Helsinki Grubu ve Rusya’nın saygın insan hakları örgütü Memorial’e güvenlik güçlerinin zorbalığı ve cezasız kalan hukuk dışı eylemleri ile ilgili bir mektup yazmıştı. 14 Temmuz’da da Moskova’dan bir grup insan hakları savunucusu, Dağıstan Devlet Başkanı Mukhu Aliyev’e, Dağıstan Anneleri üyelerinin güvenliğinin sağlanması ve en yakın zamanda onlarla bir araya gelerek problemlerin müzakere edilmesi çağrısı yapmıştı.

2008 başından beri Dağıstan’da en az sekiz kişi kaçırıldı. Rusya Savcılığı’na bağlı soruşturma komitesinin Dağıstan’daki şube başkan yardımcısı Mirzabal Mirzabalayev, Dağıstan Anneleri’nin polis teşkilatını sorumlu tutmasına karşın bu tür olaylara kendilerine polis süsü vermiş kişilerin karışmış olabileceğini düşünüyor. Dağıstan insan hakları yetkilisi Svetlana Alisultanova ise insan kaçırma olaylarının azaldığını savunarak "Temmuz 2007’den beri insan kaçırma olaylarıyla ilgili başvuru olmadı. Bugün Dağıstanlılar soruşturmaların kanunsuca yürütülmesinden şikayetçi. Bununla ilgili olarak 95 şikayet dilekçesi geldi, tüm onlar kişilerin ikamet adreslerine bağlı olarak bölge savcılıklarına gönderildi" dedi.  KU/ÖZ/FT