Cuma Cemaatine büyük gözaltı

Silovikler cami cemaatini gözaltına aldı.

Dağıstan’da Şaumyan köyündeki vatandaşlar siloviklerin cami cemaatini gözaltına aldığını açıkladı.

 

Şaumyan köyü sakinleri, cami cemaatinin toplu olarak siloviklerce gözaltına alındığını açıkladı. Köy başkanı, 4 Nisanda 131 kişiden oluşan cami cemaatinin polise götürüldüğünü ve aynı gün serbest bırakıldığını iddia etti.

 

Kavkazki Uzel’e 4 Nisanda gelen bilgide “ Bugün Şaumyan köyünde silovikler camiyi ablukaya aldı ve yaklaşık 300 kişiyi topluca alıp götürdü” ifadesi yer aldı.

 

Adının gizli kalmasını isteyen köy sakinlerinden biri, polislerin Cuma namazının ardından tüm cemaati alıp götürdüğünü ifade etti ve “ Cami selefi camii olarak kabul ediliyor. Kimlik bilgilerini kontrol ettiler, bazılarının parmak izlerini aldılar, bazılarının fotoğraflarını çektiler. Akşam 21’e doğru hepsini serbest bıraktılar” dedi.

 

Köy konseyi başkanı Kurban Gacikurbanov ise camiinin ablukaya alınmadığını ve tüm cemaatin sadece polis şubesine davet edildiğini ifade etti. Gacikurbanov “ Bu caminin geleneksel yönde olmadığı yönünde bilgi vardı. 131 kişi polis şubesine davet edildi, oraya gelenlerin sadece yarısının köy vatandaşı olduğu açığa çıktı. Geri kalanı çevredeki 12 yerleşim yerinden gelen kişilerdi. Herkesin bilgilerini kontrol ettiler ve serbest bıraktılar. Ben polis şube başkanı ile konuştum, hiç kimseyi gözaltına almadılar, kimliklerinin kontrolünün ardından serbest bırakıldılar. Herhangi bir düzensizlik yaşanmadı, şubeye götürülenlerden herhangi bir şikayet gelmedi” dedi.

 

Dağıstan’ın Kizlar bölgesindeki Şaumyan köyü, Kizlar merkezine 5 km uzaklıkta. 2010 sayımına göre köy nüfusu 1204 kişi, üçte ikisi Avar, üçte biri Lak vatandaşlardan oluşuyor.

 

Köy konseyi Başkanı Kurban Gacikurbanov’un düşüncesine göre, Şaumyan köyündeki bu eylem Kizlar bölge yönetimi tarafından 1-30 Nisan tarihlerinde ilan edilmiş olan ‘Ekstremizme hayır!’ operasyonları çerçevesinde gerçekleştirilmiş olabilir.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas