Çeçenya’dan Dağıstan’a büyük askeri birlikler konuşlandırıldı

Caharkale/Ajans Kafkas – Caharkale’deki Hankala askeri üssünden komşu Dağıstan’a büyük bir güvenlik grubu konuşlandırıldı.

Son aylarda şiddetli çatışmaların yaşandığı Dağıstan’a askeri birliklerin yerleştirilmesi, büyük operasyonlar için hazırlık yapıldığı şeklinde değerlendiriliyor. Çeçenya güvenlik güçleri içinden bir haber kaynağı, “Çeçenya’dan Dağıstan’a 20 binden fazla silovik gönderildi. Çeçenya’dan federal güvenlik kurumları birliğinin sevk edilmesi, bu cumhuriyetteki genel durumun önemli şekilde kötüleşmiş olmasına bağlı. Rusya İçişleri Bakanlığı kararı ile Dağıstan’da, Çeçenya’da yapıldığı gibi geçici özel bir grup oluşturulacak. Bu grubun başkanlığı polis albayı Oleg Kijayev’e verildi” dedi.

 

Yerel halk da 17 Mart günü boyunca Dağıstan’a doğru asker taşıyan araçlar ve zırhlı araçlardan oluşan askeri konvoyun ilerlediğini ifade ediyor. Çeçenya’nın Gudermes bölgesi sakini Sultan Magomadov, “Bu kadar asker ve teknik aracın bir anda ilerlemesini 2000 başından beri görmemiştik. Konvoy aralıksız kilometrelerce uzuyordu. Böyle konvoylar daha önce bize geliyordu, şimdi ise Dağıstan’a gidiyor” dedi. KU/ÖZ/YA