Cami cemaati toplu halde gözaltına alındı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın Kaspiysk şehrinde bulunan bir camide akşam namazı için toplanan yaklaşık 100 kişi toplu halde şehir emniyetine götürüldü.

23 Haziran’da akşam namazı için Kaspiysk camilerinden birinde toplanan cemaatin hepsi şehir emniyetine götürüldü. Cami cemaatinden Timur Emirbekov olayı şöyle anlatıyor: “Vaaz için bir alimin gelmesini bekliyorduk. Onu dinlemek için camide yaklaşık 100 kişi toplanmıştı. Namaz vakti geldi. Birden camiye şehir emniyeti başkanı Mustangir Muminov koşarak girdi. Camiye bomba konulduğunu, herkesin camiyi acil olarak terk etmesi gerektiğini söyledi. Namaz vakti geldiğini, önce namazımızı kılıp ardından çıkacağımızı söyledik. Polis itiraz etmedi”

 

Timur Emirbekov “Namazı bitirdik, birlikte çıkmak istedik, ancak bizi birer birer çıkarmaya başladılar, dışarıda ise silahlı polisler vardı. Bazıları maskeliydi, bazılarının elinde de  silah vardı. Bizi özel bir araca bindirdiler ve emniyete götürdüler, polisler hiçbir açıklama yapmadı ama kibar davrandılar” dedi.

 

‘Savunma’ derneği başkanı Ayşa Selimhanova, elde ettikleri bilgilere göre, göz atına alınan cemaatin serbest bırakıldığını açıkladı. Bu bilgiyi cami cemaatinden Timur Emirbekov da doğruladı.

 

“Bizi geç saate kadar emniyette tuttular, her birimizin fotoğrafını çektiler ve parmak izini aldılar” diyen Emirbekov, polislerin hiçbir açıklama yapmadığını, kötü muamele etmediğini ve gözaltı olayıyla ilgili kimsenin şikayetçi olmayı düşünmediğini de sözlerine ekledi.

 

Cami cemaatinin serbest bırakıldığı, emniyete götürülmeyen olayın görgü tanıklarından biri tarafından da doğrulandı. Adının açıklanmasını istemeyen kişi “Dün burada gerçek bir av vardı, siloviklerin tek doğru yaptığı şey, Müslümanlara akşam namazını kılmaları için izin vermiş olması. Daha sonra cemaatin çoğunluğu sorgu için polise götürüldü. Camiye bomba konulmuş olabileceğinden bahsediliyordu, ama ben polisin sadece kimlerin camiye gittiğini incelemek istediğini düşünüyorum” dedi. Gözaltına alınanların bazılarının gece, bazılarının da sabah serbest bırakıldığını ifade eden görgü tanığı, kısa bir süre önce de benzer bir olayın yaşandığını kaydetti: “Bu yıl Nisan ayında da benzer bir olay oldu.  Hepimizin kimlik bilgilerini kaydettiler ve serbest bıraktılar, camiye gitmenin gerekli olmadığını söylediler. Ayrıca neden başka bir camiye değil de bu camiye geldiğimizi sordular”. KU/ÖZ/YA