Botlikh orduya toprak kaptırmamak için direniyor

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’ın Botlikh köyünde halk, topraklarının askeri kamp için tahsis edilmesine isyan ediyor.

Daha önce bazı topraklarını orduya kaptırmış olan ve bununla ilgili hukuk savaşı hala süren Botlikh sakinleri, ilave 30 hektarlık toprak talebine karşı görüş-alışverişinde bulunmak üzere 3 Nisan’da bir toplantı gerçekleştirdi. Şiddetli tartışmaların ardından toplantıdan askere ‘Hayır’ kararı çıktı. Bu karar 12 Nisan’da daha geniş katılımlı bir toplantıda tekrar ele alınıp ona göre direniş gösterilecek.

Daha önce yönetim askeri kamp için köylünün rızasını almaya çalışmış ama başaramayınca hukuki hilelerle amacına ulaşmıştı. Buna karşı mahkemeye giden köylüler, Rusya anayasasının vatandaşın rızası olmadan mülkünün kamulaştırılamayacağına dair hükmüne rağmen netice alamamış ve nihayetinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kapısını çalmıştı. 2007’de Strasbourg dava dilekçesinin kabul edildiğini bildirdi ama henüz mahkeme tarihi belli olmadı.

Botlikh Köy Meclisi üyesi Magomedgaci Omarov, köye askeri kampın yasadışı olarak inşa edildiğini belirterek "Bölge halkından tek bir kişi buna rıza göstermedi. Botlikh halkı defalarca mitingler, gösteriler yaptı, mahkemelere başvurdu, ancak sesimizi şimdilik kimse duymuyor" dedi.

Omarov’a göre köylüden alınmak istenen 30 hektarlık alana cephanelik ve helikopter pisti yapılması planlanıyor. Bu konuda köy meclisinin 24 Mart’ta toprağın verilmemesi yönünde bir tutum belirlediğini kaydeden Omarov, askeri kampa Kafkasya’nın kültüründen ve yerel koşullardan bihaber Rus askerlerin yerleştirildiğini, bunun da sorunlara yol açtığını ifade etti.

Askeri kampın inşasının köylünün sosyo-ekonomik durumuna olumlu katkıları olacağına dair savların da boş çıktığını belirten Omarov, “Doğalgaz sadece askeri kampa verildi. Köyle ilgili bir gelişme yok. Üstelik elektrik ve su konusunda köyde sıkıntılar baş gösterdi” dedi.

Botlikh bölgesi sarhoş paralı askerlerin çıkardığı vukuatlarla sürekli gündeme geliyor. Geçen yıl genç bir kıza sarkıntılık yapan askerlerle köylüler arasında kavga yaşanmıştı. KU/ÖZ/FT