Bir Dağıstanlı gazeteci daha öldürüldü

Mahaçkale – Dağıstan aynı günde iki gazetecinin faali meçhul cinayete kurban gitmesiyle sarsıldı.

Rus devlet televizyonu Kanal 1’in muhabiri İlyas Şurpayev’in Moskova’da evinde ölü bulunmasının ardından bir Dağıstanlı gazeteci daha öldürüldü.
Rusya Devlet Radyo Televizyon Kurumu’na (VGTRK) bağlı Dağıstan kanalının 58 yaşındaki yayın yönetmeni Gaci Abaşilov dün gece başkent Mahaçkale’de bir otomobilden kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateşle yaşamını yitirdi. 1999’da Dağıstan parlamentosuna milletvekili olarak giren Gunibli Abaşilov, bir dönüm Dağıstan Enformasyon Bakan Yardımcılığı görevinde de bulundu. Abaşilov Ocak 2007’de Dağıstan kanalının başına getirilmişti.

Cinayetlerin Dağıstan’da yerel bir gazetede Dağıstan yönetiminin istemediği gazetecilerin listesinin yayımlanmasının ardından gelmesi dikkati çekti. Dağıstan hükümetinin bir süre önce özellikle ulusal kanallarda Dağıstan hakkında olumsuz bilgiler içeren haberlerin yayımlanmasının önüne geçmek için harekete geçtiği iddia ediliyordu. Ancak Abaşilov devlete bağlı bir kurumun başındaki kişi olarak Devlet Başkanı Mukhu Aliyev’in politikalarını sıkı sıkıya destekleyen yayınların da sorumlusuydu. Nastoyaşçeye Vremya gazetesinin yayın yönetmeni Andrey Malemedov "Abaşilov’un çok sayıda düşmanı vardı. Çünkü Dağıstan devlet başkanını destekliyordu" diyerek ‘direnişçileri’ işaret etti. 

Rusya başsavcısı Yuri Çayka gazetecilerin öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı şahsen üstlendiğini açıkladı.

Şurpayev, Çeçenya, Dağıstan’ın yanı sıra Abhazya ve Güney Osetya ile ilgili haberleriyle tanınıyordu. 32 yaşındaki Şurpayev en son 12 Mart’ta Kanal 1’de Abhazya’daki Novoafonskiy Manastırı’nın yeniden faaliyete geçmesi için yürütülen çalışmaları anlatan röportaj yapmıştı.

Rusya’da son iki yıl içinde öldürülen gazeteci sayısı altıya çıkarken Moskova’daki gazeteci örgütleri devlete cinayetleri aydınlığa kavuşturması çağrısı yaptı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’ne göre Rusya’da 2000-2007 yılları arasında 21 gazeteci öldürüldü. (Ajans Kafkas)