BBC muhabiri: Dağıstan, Avrupa’nın en tehlikeli bölgesi

Mahaçkale/Ajans Kafkas – İngiliz televizyon kanalı BBC muhabiri Dağıstan’ı Avrupa’nın en tehlikeli bölgesi olarak adlandırdı.

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale ve civarında incelemelerde bulunan BBC muhabiri Lucy Ash, Dağıstan’ın, Avrupa’ın en tehlikeli bölgesi olduğu sonucuna vardı: (http://www.bbc.co.uk/news/magazine-15824831) Ash’in hazırladığı haberde, “Mahaçkale merkezinde hemen her adımda polisler bulunuyor. Fotoğraflarının çekilmesine izin vermiyorlar, konuşsalar bile isimlerinin açıklanmamasını istiyorlar” ifadelerine yer veriliyor.

Lucy Ash direnişçiler tarafından Mahaçkale’de gerçekleştirilen araba patlamasını örnek gösteriyor. Gazetecilere eşlik eden ve Başir takma adı verilen güvenlik birimi çalışanının ifadesine göre, bu patlama yerine polisler ulaştığında bir öncekinden 12 kat güçlü bir patlama daha meydana geldi, bir polis ve genç kız öldü, 60 kişi yaralandı.

İngiliz muhabir, hazırladığı haberde, alkol satışı yapan satış yerlerin havaya uçurulmasını da gündeme getiriyor. Lusi Eş “İki kamuflajlı, silahlı adam dükkana giriyor ve tüm müşterilere çıkmalarını emrediyor. Kasadaki parayla hiç ilgilenmiyor, sadece rafa saatli bomba koyup çıkyorlar. Birkaç saniye sonra dükkan havaya uçuyor” diyor. Başir bu gibi olaylarda radikallerin öncelikle dükkan sahibini alkol satışı yapmama konusunda uyardıklarını, uyarıları dikkate alınmazsa dükkanı havaya uçurduklarını kaydediliyor. KU/ÖZ/YA

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone