Ali Kamalov Moskovski Komsomolets’den özür bekliyor

Dağıstan Gazeteciler Birliği Başkanı Ali Kamalov ‘hakkında asılsız ithamların yer aldığı yazıdan dolayı’ Moskovski Komsomolets’den özür beliyor.

 

Dağıstan Gazeteciler Birliği Başkanı Ali Kamalov Moskovski Komsomolets gazetesi yazı işleri müdürü Pavel Gusev’den, 17 Haziran’da yayınlanan ve kendisi hakkında şeref ve itibarını zedeleyen asılsız ithamların yer aldığı “Dağıstan’da Enformasyon Savaşı” makalesi nedeniyle tekzip bekliyor.

 

Söz konusu makale Sergey Daudov imzasıyla yayınlandı. Gazeteci makalesinde, 24 Nisan’da Kafkaskaya Politika (Kavpolit) sitesinde yer alan Orhan Cemal’in yazısına dikkat çekti. Daudov, Orhan Cemal’in makalesindeki ‘Orman izleri parlamentoya götürüyor’ alt başlığının, iki Dağıstanlı gazeteci cinayetinin arkasında Milletvekili Şamil İsayev’in olduğunu açıkça ima ettiğini savundu. Bu gazeteciler Sogratl gazetesi yazı işleri müdürü Malik Ahmedilov ve Çernovik gazetesi kurucusu Hacimurat Kamalov.

 

Sergey Daudov yazısında, Hacimurat Kamalov’un amcası Dağıstan Gazeteciler Birliği Başkanı Ali Kamalov’un da cinayetle ilgili Şamil İsayev’i suçladığını iddia ediyor ve şu ifadeyi kullanıyor: “Amca ve yeğen Kamalov’lar için milletvekili Şamil İsayev her zaman, İslam düşmanları listesindeki önemli figürlerden biriydi”.

 

Daudov, ‘laik politikacı ve işadamı’, ‘ülkenin medeni gelişiminin savunucusu’ gibi ifadelerle andığı Şamil İsayev’in, Dağıstanlı gazeteciler tarafından Kremlin’e karşı itibardan düşürülmeye çalışıldığını, dahası, bu gazetecilerin cinayet ve yolsuzluk suçlarına bulaştıklarını iddia ediyor.

 

Daudov’un iddiaları bununla da bitmiyor. Şamil İsayev’in, itibarının korunması için kendisini Malik Ahmedilov cinayeti hakkında suçlayan Kamalov’u mahkemeye verdiği, Kirov bölge mahkemesinin de İsayev’i haklı bularak Ali Kamalov’u para cezasına mahkum ettiği ‘Dağıstan’da Enformasyon Savaşı’ makalesinde yer alan iddialar.

 

Dağıstan Gazeteciler Birliği Başkanı Ali Kamalov, Moskovski Komsomolets yazı işler müdürü Pavel Gusev’e gönderdiği başvuruda, Ahmediov ve Kamalov cinayetleri soruşturmasında Ocak ayında Murad Şuaybov’un yakalandığını ve onun da avukatların eşliğinde suç emrini verenlerin adlarını açıkladığını ifade etti. Makale yazarının bu bilgileri incelemediğini belirten Ali Kamalov, Dağıstan Yüksek Mahkemesinin Nisan ayında Şamil İsayev’in şikayet başvurularını reddettiğini de hatırlattı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas