Aleksandr İbragimov: Dağıstan’da kültürel yaşam tüm hızıyla devam ediyor

Yazar Aleksandr İbragimov Dağıstan’da son zamanlardaki ilgi çekici kültürel gelişmeleri anlattı.

 

Çoğu zaman çatışmaların gölgesinde kalsa da Dağıstan, renkli ve hareketli kültür-sanat yaşamıyla da gündeme gelmeyi hak ediyor. Yazar, film yapımcısı ve psikolog Aleksandr İbragimov Dağıstan’daki ilgi çekici kültürel gelişmeleri Vestnik Kavkaza’ya anlattı.

 

Rasul Hamzatov’un 90. doğum günü kutlamalarını izleyen İbragimov şunları söyledi: “Kısa süre önce ‘Turnalar’ bayramından döndüm. Her yıl Dağıstan’da Hamzatov dinletileri yapılıyor. RF’nin farklı bölgelerinden, diğer şehirlerden ve yurt dışından katılımcılar vardı. Ama en önemlisi onların Gunib’deki konuşmaları değil, öğrencilerin bu bayrama nasıl hazırlanmış olduklarıydı. Mükemmel dans ediyorlar, şarkı söylüyorlardı. Öyle şiirler okudular, öyle tiyatro oyunları sergilediler ki tek kelimeyle harikaydı. Ve bu sadece Gunib’de değil, hemen hemen ülkenin her bölgesindeki etkinliklerde böyleydi”

 

Son zamanlarda tanık olduğu diğer kültürel gelişmeleri de aktaran İbragimov, “Gergebilsk bölgesinde bulundum, yakında orada mükemmel bir Kültür Evinin açılışı yapılacak. Untsukul’da da bulunduk, orada da insanı hayrete düşüren güzel bir kütüphane tamamlandı ve büyük rağbet görüyor. Mahaçkale Merkez Kütüphanesinde ve Kaspiysk’te iki harika fotoğraf sergisi vardı” dedi.

 

İbragimov müzik ve edebiyat alanındaki işlerden de oldukça memnun: “Dağıstan’da yeni bir yıldızımız doğdu. Adı Pier. Dargi, Kumuk, Avar dillerinde şarkılar söylüyor. Şu anda Dağıstan’ın en popüler şarkıcısı, onu herkes seviyor, düğünlere davet ediyor. O bizim yıldızımız. Edebiyata gelince, geçenlerde çok önemli bir eser, Yazarlar Birliği Konsey Başkanı Magomed Ahmedov editörlüğünde hazırlanan Dağıstan halk şiiri derlemesi yayınlandı. Bence engel olunmadıktan sonra, Dağıstanlı sanatçıların özel bir desteğe ihtiyacı yok, her şey dört dörtlük yapılıyor”.

 

Konu Dağıstan’da hatırı sayılır bir geleneğe sahip olan resim sanatına gelince İbragimov heyecanla cevap veriyor: “Müthiş ressamlar var! Kısa süre önce Magomed Rutulski’nin eserleriyle tanıştım, birinci sınıf bir ressam, tabloları mutlaka görülmeli!”. Ancak Kafkasya’nın diğer bölgelerinde olduğu gibi Dağıstan’da da sinema geleneği oluşmuş değil. İbragimov, kısa süre içinde Dağıstan’da bir film stüdyosu açılmasını ümit etmekle yetiniyor.

 

Aleksandr İbragimov’un yakında, Dağıstan sanatıyla ilgili görselleri ve içeriğiyle kapsamlı bir çalışması yayınlanacak.

AjansKafkas