“Ahmednabiyev cinayetini aydınlatın!”  

17 ülkeden 31 sivil toplum örgütü Dağıstanlı gazeteci Ahmednabi Ahmednabiyev cinayetinin ciddi şekilde soruşturulmasını istiyor.  

 

Aralarında dünyanın önde gelen insan hakları kuruluşlarının bulunduğu, 17 ülkeden 31 sivil toplum örgütü Kavkazki Uzel muhabiri ve Novoe Delo genel yayın yönetmeni yardımcısı Ahmednabi Ahmednabiyev cinayeti dosyasının Rusya Soruşturma Komitesi merkez idaresine verilerek federal düzeyde soruşturulmasını istiyor.

 

Bu talep sivil toplum örgütleri tarafından imzalanan bir mektupla dile getirildi. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), ?rticle 19, Sınır Tanımayan Gazeteciler (Reporters Without Borders), Committee to Protect Journalists, Index on Censorship, PENInternational, World Press Freedom Committee mektupta imzası bulunanlar kuruluşlar arasında. 2 Kasım’da gönderilen mektubun dün Rusya Soruşturma Komitesine ulaştığı kaydediliyor.

 

Article 19 programının başkanı David Diaz-Jogeix, “Rusya Soruşturma Komitesi temsilcisiyle telefonda görüştük. RF Soruşturma Komitesi Başkanı Aleksandr Bastrıkin’e göndermiş olduğumuz mektubun alındığını doğruladı, bir ay içinde cevap bekleyebileceğimizi söyledi” açıklamasında bulundu.

 

Ahmednabi Ahmednabiyev 9 Temmuz 2013’te Mahaçkale yakınlarında öldürüldü. Son 20 yılda Dağıstan’da cinayet kurban giden 17. gazeteci oldu. Cinayet sebebinin, gazetecinin mesleki faaliyetleri olduğu üzerinde duruluyor. Bir süre askıya alınan soruşturma şu anda Dağıstanlı yetkililerin elinde.

 

Kavkazki Uzel, Rusya Gazeteciler Birliği ile birlikte, yedi yıldan uzun bir süre en önemli konuların üzerine giden muhabiri olarak çalışan Ahmednabiyev anısına yarışma ilan etti. Kafkasya’nın hayati problemlerini gündeme taşıyacak tarzda bir gazeteciliğin gelişmesi için ödül verecek olan Kavkazki Uzel, cinayetle ilgili önemli bir bilgi paylaşana 200 bin ruble (yaklaşık 10 bin lira)ödül vereceğini de açıkladı.

Ajans Kafkas