Abdulatipov rakipsiz

Mahaçkale – Dağıstanlı uzmanlar parlamentoda yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde Abdulatipov dışındaki adayların şansı olmadığını düşünüyor.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Dağıstan parlamentosuna, siyasi partiler tarafından kendisine önerilen isimler arasından seçtiği üç kişilik aday listesini iletti. Şu anda başkanlığa vekalet eden Ramazan Abdulatipov’un 8 Eylülde yapılacak seçimdeki rakipleri Umupazil Omarov ve Malika Bakliyeva oldu.

 

Kuzey Kafkasya İslami Araştırmalar Merkezi Müdürü Ruslan Gereyev “Ramazan Abdulatipov popülaritesinin zirvesinde. Onun gölgesinde diğer adayların hiç şansı yok” dedi. Çernovik gazetesi eski yazı işleri müdürü Biyakay Magomedov de Abdulatipov dışındaki adayların kazanma şansı olmadığını ifade etti.

 

Eski enformasyon politikası ve komünikasyon bakanı Nariman Gaciyev de birçokları gibi aynı fikri paylaşıyor. Gaciyev konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Ne Omarov, ne de Bakliyeva’nın başkanlık için iddiası ya da isteği olduğunu sanmıyorum. Bir şekilde adları öne çıkarıldı. Belki bunun karşılığında bir şeyler vaat edildi, belki de herhangi bir vaatte bulunmadan görevlendirdiler. Bunlar sadece benim tahminlerim. Sonuçta seçim dediğimiz göstermelik bir olay. Parlamentoda hiçbir zaman önceden kararlaştırılmış olanın dışında oy kullanılmaz”.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas