Zakayev istifa nedenini açıkladı

Londra/Ajans Kafkas – Çeçen-İçkerya Dışişleri Bakanı Ahmet Zakayev, parlamento başkanına istifa dilekçesini sunmasının nedenini açıkladı.

İstifa, Çeçen-İçkerya Başkanı Dokka Umarov’un ‘Kafkasya emirliliği’ni ilan etmesi ve Çeçen-İçkerya Parlamentosu Başkanı Jalaudin Saralyapov’un da yönetim yetkilerini devraldığını açıklamasının ardından gelirken Zakayev görevi bırakma kararına şu gerekçeyi gösterdi:

"Son zamanlarda meydana gelen duruma bağlı olarak, devlet başkanı devlet yetkisini bırakınca, parlamento yönetim fonksiyonlarını üstlenme kararını aldı. Meydana gelen duruma bağlı olarak, yönetim yetkilerini üstlenen parlamentonun yönetim birimlerini oluşturması gerekiyor. Başkan ve bakanlar kurulunun olmadığı mevcut durumda, görevlerimi yerine getirebilmem için hukuki şartların oluşması lazım. Parlamentonun başkan, başkanın da bakanlar kurulu üyelerini belirlemesi lazım. Bu prosedür olmadan, belirli bir görevde devletimize hizmet etmem, faaliyetlerime devam etmem mümkün değil. Bundan dolayı parlamentoya görevimden alınmam için istifamı verdim.”

Zakayev yeni döneme ilişkin olarak da “Önümüzdeki hafta parlamentonun, başkanlık ve bakanlar kurulunu oluşturma görevini kime vereceğini, kaç bakanlık olacağını belirlemesi bekleniyor. Bundan sonraysa benim faaliyetlerimin şekli belli olacak. Bakanlık görevinden ayrılmam, Çeçen halkının asırlardır devam ettiği özgürlük yolundan ayrıldığım anlamına gelmiyor. Ne durumda olursam olayım, bu yolda çalışacağım ve faydalı olacağımı düşünüyorum. Üstelik devlet yönetimine bağlı olan her şey kanunlar temelinde olmalı. Parlamentoya istifa başvurumun birinci nedeni bu" dedi. RL/ÖZ/FT