Savaş Çeçenleri ‘verem’ etti

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’da savaşın getirdiği olumsuz koşullar halkı sağlığından da ediyor. Cumhuriyette verem olanların sayısındaki artış dikkati çekiyor.

17 bin 414 kişi sağlık merkezlerinin yetersiz olması nedeniyle tedavi olmak için sıra bekliyor. Bugün için kesin bir rakam yok ancak 2005 kayıtları ülkede her 100 bin kişiden 157’sinin verem olduğunu gösteriyor. Uzmanlar geçen iki yıl içerisinde durumun daha da vahimleştiğini, gerçek hasta sayısının da kayıtlı olanın üç-dört kat fazlası olabileceğini söylüyor. Ülkede tedavi kuyruğunda bekleyen kayıtlı 17 bin 414 hastadan 183’ü çocuk, 300’ü 14-15 ve geri kalanın önemli kısmı 25-35 yaşlarında.

Verem hastalığının artışında öncelikli olarak sosyo-ekonomik durumun etkili olduğuna dikkat çekiliyor. Savaştan önce Çeçenya’da verem hastaları için hastanelerde 1195 yatak bulunuyordu. Şimdi ise bu rakam 395’e düşmüş durumda. Üstelik uzmanlar bakteriyoloji laboratuarının savaşta yıkılmasının da işleri iyice zorlaştırdığını belirtiyor. Çağdaş koşullarda tedavisi son derece mümkün olan veremden son iki yılda ölen kişi sayısı ise 600’ü geçti. LVCHCHN/ÖZ/FT