Ruslan Kutayev davası devam ediyor 

Kafkasya Halkları Asamblesi başkanı Ruslan Kutayev’in davası Çeçenya Yüksek Mahkemesinde görülmeye devam ediyor. 

 

Uluslararası Kafkasya Halkları Asamblesi ile uluslararası Kuzey Kafkasya’nın sorunları komitesi başkanı, Yeşiller ve Sosyal Demokratlar İttifakı parti yüce divan üyesi Ruslan Kutayev 20 Şubat’ta uyuşturucu bulundurmaktan gözaltına alındı, 7 Temmuz’da da Çeçenya’daki mahkemede dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şu anda devam eden temyiz mahkemesinde dün, savunmanın talebi üzerine yeni bir tanığın dinlenilmesine karar verdi.

 

Bu süreç içerisinde Memorial, İşkence Karşıtı Komite, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) ve İnsan Hakları İzleme (Human Rights Watch) başta olmak üzere, insan hakları örgütleri, Çeçen politikacı ve sivil toplum adamının durumuna dikkat çekti. Rusya İşkence Karşıtı Komite Kutayev’in kötü muameleye maruz kaldığını duyururken, Memorial Çeçen politikacıyı siyasi mahkum olarak tanıdı.

 

Ruslan Kutayev’in Kadirov rejimi tarafından hedef alınması sonucunu doğuran olaylar şu şekilde gelişti: Çeçen-İnguş halklarının sürgün edilmesinin 70. yıldönümü münasebetiyle, 18 Şubat’ta Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de, Milli Kütüphane’de bir konferans düzenlendi. Ertesi gün, konferansın organizatörü ve moderatörü olan Kutayev, Kadirov’un ‘anma gününün 10 Mayıs’a alınmasıyla ilgili açıklamasına karşı geldiği için’ başbakan Daudov ve Ramzan Kadirov’un kendisi ile görüşmeye çağrıldı. 20 Şubat’ta ise Urus-Martan’da uyuşturucu bulundurduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

Ajans Kafkas