Parlamento adına Umarov’la ilgili karar

İstanbul/Ajans Kafkas – Çeçen direniş lideri Doku Umarov’un kendisine atfedilen bir açıklama ile ‘Kuzey Kafkasya Emirliği’ni ilan etmesinin yankıları sürerken Çeçen-İçkerya Parlamentosu adına parlamento başkanı Jaloudi Saralyapov bir karar yayımladı.

“Çeçen-İçkerya Parlamentosu 1-B Nolu Kararı” kodunu taşıyan kararda Saralyapov, Umarov’un devlet başkanlığı görevinden alındığını belirtiyor.

Çeçen-İçkerya’nın resmi haber ajansı Chechenpress’in yayımladığı ve Saralyapov’un imzasını taşıyan kararda şu ifadeler geçiyor:

“Dokka Umarov’un kendisini Kafkasya Emirliği Emiri olarak ilan etmesinin Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Anayasası’na, özellikle de 69. maddeye aykırı olmasına bağlı olarak devlet başkanlığı görevinden ve bakanlar kurulu başkanlığından uzaklaştırılmasına dair Çeçen-İçkerya Parlamentosu şunları hükme bağlıyor: 1. Dördüncü bölüm 86-88. maddelere uygun olarak yeni özgür seçimler yapılıncaya kadar Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti’nde tüm yönetim yetkisini Parlamentoya üzerine alıyor. 2. Karar imzalandığı andan itibaren yürürlüğe girer. 3. Bu kararın yerine getirilmesinde kontrolü üzerime alıyorum.” ÖZ/FT