Michel Hazanavicius’e Çeçen-İçkerya pasaportu 

Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev, Oscar ödüllü Fransız yönetmen Michel Hazanavicius’a İçkerya pasaportu verdi. 

 

24 Kasım’da Ahmed Zakayev başkanlığındaki Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti hükümet heyeti, Paris’te Fransız yönetmen Michel Hazanavicius’un Çeçenya savaşını konu edinen The Search (Arayış) filminin galasına katıldı ve yönetmene Çeçen-İçkerya pasaportu takdim etti.

 

İçkerya heyetini Paris’te Çeçen tarihçi ve analist Mairbek Vaçagayev karşıladı. Galada yönetmen, yapımcı ve oyuncularıyla bir araya gelen hükümet üyeleri, bağımsız ve gerçekçi anlatımıyla Çeçenya’da yaşanan acıları sinemaya yansıtan Hazanavicius’e Çeçenya vatandaşlığı verilmesi yönünde karar alındığını açıkladı. Yönetmene pasaportu bizzat Ahmed Zakayev tarafından takdim edildi.

 

 

Filmin tanıtımına katılan Çeçen hükümeti temsilci heyetinde Said Emin İbragimov, Umar İsmailov, Ahmed Dokudayev, Hazman Umarova, Hüseyin İshanov, Rubati Mitsayeva, Magomed Zakayev, Said Magomed Haçukayev, Tina Cabrailova ve Burak Oztas yer aldı.

 

Michel Hazanavicius The Artist filmiyle 2011 yılında en iyi film dalında Oscar ödülünü kazandı. Son filmi “Arayış”, Çeçenya’daki savaş sırasında küçük bir çocuk ve BM görevlisi bir kadının yollarının kesişmesini konu ediniyor. Arayış 23 Ocak’ta ülkemizde de gösterime girecek.

 

 

Chechen Press, Ajans Kafkas