Litvanya Parlamentosunda Çeçen konferansı  

Litvanya Parlamentosunda Birinci Rusya-Çeçenya savaşının 20. yılı münasebetiyle uluslararası konferans düzenlendi.  

 

Litvanya Parlamentosunun yıllık uluslararası programları çerçevesinde, 12 Aralıkta düzenlenen “Rusya’nın Çeçen-İçkerya Cumhuriyetine Savaş Açmasının 20. yılı ve Savaşın Sonuçları” konulu konferans, parlamentonun Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti ile ilişkiler çalışma grubu tarafından organize edildi. Konferansa parlamento üyeleri, siyasetçiler, entelektüeller, sivil toplum adamları, Litvanya, Letonya, Estonya ve Ukrayna’dan gazeteciler katıldı.

 

Milletvekilleri Vida Mariya Çigriyena ve Ritas Kupçinskas son 20 yılda yaşananları özetledi. Muhalefet lideri ve eski Litvanya başbakanı Andrüs Kubilüs, Çeçen halkının özgürlük mücadelesinin Litvanya halkı için taşıdığı önem üzerinde durdu. Letonyalı düşünür Andris Rugens toplantıda “Çağdaş Rus İdeolojisinin Analizi” konulu bir tebliğ sundu.

 

Sürgündeki Çeçen-İçkerya hükümeti ekonomi ve maliye bakanı Magomed Murtuzaliyev “Çeçenya’nın İşgali: Avrupa Birliğinin Geleceğine Vurulan Darbe”; Çeçen-İçkerya Parlamentosu üyesi Hüseyin İshanov “Çeçenya ve Diasporada Bugün”; Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Baltık ülkeleri temsilcisi Aminat Saiyeva “Geçmişten Günümüze Çeçen Kültür Mirasının Yok Edilişi” konulu birer sunum yaptılar.

 

Ukrayna Meclisinden Aleksandr Hasapov, Ukrayna’daki durumu, Ukrayna ve Çeçenya arasındaki ilişkilere değindi.  Litvanyalı milletvekili ve yazar Algirdas Patatskas devlet başkanı Cohar Dudayev ile görüşmelerini anlattı. Konferansın ardından “Çeçenya’nın kaderini Çeçen halkı belirleyecek” adlı bir bildiri kabul edildi.

 

 

Çeçen Press, Ajans Kafkas