Katil Budanov resmen serbest!

Moskova/Ajans Kafkas – Rusya, Çeçenya’da işlenen sayısız savaş suçundan sadece biri ama simgesel anlam taşıyan Çeçen kızı Elza Kungayeva cinayetinden hüküm giymiş Albay Yuri Budanov’u erken tahliye edip özgür kıldı.

Çeçenlerin öfkesine rağmen Budanov’un erken tahliye edilmesi yönündeki mahkeme kararı uygulandı. Hapisten çıkan Budanov, 2000’de tutuklanmış, 25 Temmuz 2003’de Çeçen Elza Kungayeva’yı kaçırmak ve öldürmekten suçlu bulunarak 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kungayev ailesinin avukatı Stanislav Markelov, “Bu yasadışı. Normal yasal süreç işlemedi, temyiz başvurum bile yanıtlanmadı, mahkeme kararı nihai değil” diye çıkıştı. Markelov, nihayete ermemiş bir kararın icrasıyla ilgili hukuksuzluktan sorumlu olanlarla ilgili inceleme başlatılmasını isteyeceğini kaydetti.

‘Kaçsa iyi eder’

Kremlin güdümlü Çeçenya yönetiminde bakan yardımcısı olan Zelimhan Musayev, "Budanov Rusya için utançtır, Rus yetkililerin itibarını zedeliyor” eleştirisini yöneltti. Musayev, Çeçenlerin Budanov’dan intikam alacaklarını da ima ederek “Budanov kayıplara karışırsa iyi eder çünkü Çeçenler hukuku ellerine alıp yerel kanunu uygular,  bu kanun da bir kadını öldürenin öldürülmesidir” dedi. Çeçenler Budanov’un serbest bırakılması kararını Caharkale’de düzenlenen gösterilerle protesto etmişti.