Kadirov’un cila attığı köye dönüş korkusu

Caharkale/Ajans Kafkas – Çeçenya’da Rus işgal güçlerinin 1994-1996 yıllarındaki ilk savaşta yerle bir ettiği Bamut köyünü yeniden inşa çalışmaları sürerken Çeçenler terk ettikleri evlerine dönmeye korkuyor.

Savaşın dehşetini yaşamış köylüler Bamut’a 3 km mesafede konuşlanmış Rus askeri birliğini tehdit olarak görüyor. Bu yüzden de dönmeye cesaret edemiyorlar.

Magomed adlı köylü, sıklıkla baskınlar düzenleyen Rus güçlerinin tam güvenlik garantisi vermediğini belirterek, “Bamut dağ geçidinde yer alıyor. Köyümüz avuç içi gibi bir konuma sahip. Bürokratlar geri dönmemiz için propaganda yapıyor, askerler ise tam güvenlik garantisi vermiyor. Savaş korkusunun bir kez daha tekrarlamasını istemiyorum ve bundan dolayı kendi köyüme dönmekten korkuyorum" diyor. Bamut’ta savaş öncesi 1964 konutta 6500 kişi yaşıyordu. Yerle bir olan köyde Kremlin güdümlü Çeçen başkan Ramzan Kadirov, tek tip 11 ev inşa ettirdi. Kampanyalar neticesinde ailelerden 80 tanesi ekimde köye dönüş yaptı.

25 Eylül’de köyü tamamen yeniden inşa sözü veren Kadirov, hastane ve 400 kişilik okulun yanı sıra 30 evin inşaatını da bitirmeye çalışıyor. Rus yanlısı yönetimin verdiği bilgilere göre köy camisinin tadilatı ve su-kanalizasyon çalışmaları devam ediyor. Gaz ve elektrik verilirken, merkezle bağlantıyı sağlayan yol da yenilendi. KU/ÖZ/FT