Kadirov’un bağımsız Çeçenya’ya ihtiyacı yok

Caharkale/Ajans Kafkas – Kremlin’in arzu ettiği gibi direnişi ‘Vahhabi hareketi’ne ve ‘terörizm’e indirgeyen Rus yanlısı Çeçen başkan Ramzan Kadirov, Çeçenya’nın bağımsızlığa ihtiyacı olmadığını savundu. Kadirov, direnişe atfen “Vahhabiler ülke için önemli bir tehdit arz etmiyor. Terör tehlikesi ülkede ikinci plana kaydı” ifadelerini kullandı.

19 Aralık’ta Çeçenya’yı ziyaret eden yabancı gazetecilere konuşan Kadirov, güvenlik organlarının başarılı şekilde görevlerini yerine getirdiğini belirterek şunları söyledi: "Bu sene içinde 5 eşkıya grubu yok edildi, 327 kanunsuz silahlı oluşum üyesi ele geçirildi, 60’dan fazla direnişçi ve 5 çete lideri yok edildi. Ama en önemlisi, güvenlik organı çalışanlarının uyumlu çalışması sonucunda insan kaçırma olayları tamamen son buldu. Çeçenya Cumhuriyeti vahhabilerden çoktan kurtuldu. Terörist ve haydutlara gelince dünyada bugün onların olmadığı tek bir devlet yok, onlarla ödünsüz mücadele yürütülmesi lazım."

Toplantıda İslam’ın toplumdaki rolünün artırılmasıyla ilgili bir soruya Kadirov, ‘Rusya anayasasında İslam’ı yaşamanın yasaklanmadığını, hele de halkı Müslüman olan Çeçenya’da bunun yasak olmadığı’ yanıtını verdi.

Kadirov’un ağustosta yaşanan Gürcistan-Güney Osetya savaşına yaklaşımı hakkında da, kesinlikle her türlü savaşa karşı olduğunu, savaşın insanlara sadece acı ve ölüm getirdiğini, bunu en iyi Çeçen halkının bildiğini belirterek “Rusya zamanında müdahale ederek can kaybının azalmasını sağladı. Tüm halklarla barış ve dostluk içinde yaşamamız, hem Güney Osetya hem Gürcistan ile siyasi  ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirmemiz lazım" dedi.

Kadirov, Çeçenya Cumhuriyeti’ni bağımsız görmek isteyip istemediği sorusuna "Hayır" yanıtını verip ekledi: “Ne için bağımsızlık? Kaos ve perişanlığa dönmek için mi? Bugün cumhuriyet dinamik şekilde gelişiyor, yatırımcıları için çok sayıda yatırım teklifimiz var, ülkeye yatırıma başlayanlar da var. Bu, ülkedeki istikrar göstergelerinden biri."

Kadirov Çeçenya’nın bugün Kuzey Kafkasya’daki en barışçıl cumhuriyet olduğunu, vatandaşının ülkelerinin gelişim ve yeniden dirilişine aktif katılım gösterdiğini kaydetti. Kadirov "İnsanlar sonunda, savaşın geri dönmeyecek şekilde geçtiğini anladı, onlar gerçekten yaşamaya ve bu hayattan memnun olmaya başladı, yerleşim yerleri tamamıyla yeniden doğmaya başladı, cumhuriyetin büyük bölümü yeniden inşa edildi. Yakın gelecekte Çeçenya Cumhuriyeti’nin Rusya’da en aydınlık bölge olacağını geriye dönüş olmayacağını düşünüyorum" dedi. RE/ÖZ/FT