Kadirov rejimi kural tanımıyor

Kadirov’un direnişçi ailelerinin evlerinin ‘yerle bir edilmesi’ çağrısının ardından parlamento başkanı da aynı yönde bir açıklama yaptı.

Rusya yanlısı Çeçenya yönetiminin parlamento başkanı Dukvakha Abdurahmanov Meduza adlı internet sitesine verdiği röportajda ‘terör’ faaliyetlerinden suçlu bulunanların aile büyüklerinin ‘cezalandırılması’ çağrısında bulundu.

 

Direnişçi yakınlarının Çeçenya dışına sürgün edilmesi gerektiğini savunan Abdurahmanov, bununla birlikte, federal yönetimin de bu kişileri Rusya’dan sınır dışı etmesi önerisinde bulundu.

 

Abdurahmanov “Soruşturma tamamlanınca saldırganların kaçının Çeçen olduğunu öğreneceğiz. Baba ve büyük ağabey aileden sorumludur. Onlar cezalandırılmalı ve sınır dışı edilmeli. Bunlar bir de bizden maaş, emekli maaşı, sosyal yardım alıyorlar” dedi.

 

Böyle bir kararın yasalara aykırı olduğunun hatırlatılması üzerine parlamento başkanı, yetkileri dâhilinde Çeçenya kanunlarında düzenleme yapılacağını, Rusya Federasyonu kanunlarındaki düzenlemeye de öncülük edeceklerini söyledi. Abdurahmanov “Suçun boyutuna göre istediğimiz şey gayet adil. Aslında onları yerlerinde yok etmek gerekir” dedi.

 

Caharkale’de 4 Aralıkta meydana gelen çatışmaların ardından Ramzan Kadirov Instagram hesabında, direnişçi ailelerinin geri dönüş hakları olmamak üzere Çeçenya sınırları dışına sürülmeleri ve evlerinin ‘yerle bir edilmesi’ gerektiğini yazmıştı.

 

Çeçenya’nın başkentinde 4 Aralıktaki çatışmalarda 14 polis ve 11 direnişçi hayatını kaybetti, 36 kişi yaralandı. 

AjansKafkas