Kadirov: Esed beni Şam’a davet etti  

Ramzan Kadirov, Suriye baas rejimi müftüsü ve Moskova büyükelçisiyle görüştü, Esed’in kendisini Şam’a davet ettiğini açıkladı.  

 

Rusya’nın Çeçenya yönetimi başkanı Ramzan Kadirov, Instagram hesabından, Suriye’deki Esed rejiminin müftüsü Ahmed Bedreddin El Hassun ve Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad ile görüşmesini anlattı. Kadirov “Müftü bana, ülkelerindeki hadiselere ilkeli yaklaşımımızdan ötürü Devlet Başkanı Esed’in takdirlerini iletti. Büyükelçi Haddad da bana Esed’in Suriye’ye ziyaret davetiyesini verdi” dedi.

 

Suriye’deki Çeçen savaşçılarla ilgili olarak, “Suriye yönetiminin ele geçirilen ve öldürülen Çeçenlerle ilgili listesi var. Bunların büyük çoğunluğu Batılı ülke vatandaşları, bunlar o ülkelerde doğmuş ya da 20 yıl önce ülkemizden ayrılmış kişiler. Bu söylentiler, dünyanın gözünde Çeçenleri terörist olarak göstermeyi amaçlıyor, halbuki Suriye’deki dünyanın her yerinden gelen savaşçılar var” açıklamasından bulunan Kadirov, “Çeçenya’da biz terörist ve vahhabistleri çökerttik ve bir daha başlarını kaldırmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Ajans Kafkas