Kadirov cinlerle de savaşacak!

Caharkale/Ajans Kafkas – Moskova’nın bol keseden akıttığı paralarla direnişe karşı savaş yürüten Kremlin güdümlü Çeçen yönetimi, büyücü ve üfürükçülerin etkisinde kalan ya da cinler tarafından çarpıldığına inanılan insanlara el atıyor.

Rus işgaliyle patlak veren iki savaşta büyük kayıplar veren ve psikolojisi çöken, buna karşı psikoterapi uzmanlarından hiçbir şekilde profesyonel destek göremeyen Çeçen halkı arasında şifa bahanesiyle büyücü, üfürükçü ve ‘cinci hocalar’ artış gösterirken Ramzan Kadirov da bu sürece karşı ‘cin kovduğu’ iddia edilen hocalarla mücadeleye koyuluyor. Kadirov bu mücadeleyi kurumsallaştırmak için de İslam Tıp Merkezi açıyor. Yakında Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de açılacak merkezde büyücü ve sahte şifa dağıtıcıların kurbanlarının tedavi edileceği belirtildi. Jukovski caddesinde bir binada hizmete girecek merkezle ilgili olarak Kadirov’a bağlı Çeçenya Müftülüğü ilginç bir açıklama yaptı:

"Kirli güçlerin etkisine maruz kalan insanların tedavisiyle ciddi bir referans geçmişi olan seçilmiş alimler ilgilenecek. Cinler tarafından tutulan insanların tedavisi Kur’an-ı Kerim ayet ve süreleri ile tedavi edilecek. Çeçenya’da böyle bir merkezin açılması gerekliliği ise, son zamanlarda kirli güçlerin etkisine maruz kalan insanların ve büyücü ile sahte şifa vericilerin kurbanlarının sayısının artış göstermesinden kaynaklandı."

“Bombalar atıldı, cinler düzlüğe indi”

Staropromıslova bölgesinden Ali adlı molla ise cinlerin insanlara musallat olduğunu iddia edip onları kovmanın elzemliğinden bahsetti. İşte mollanın kendi inanç dünyasındaki cinler: “İnsanların çeşitli psikolojik rahatsızlıkları öncelikli olarak ülkede devam eden askeri hareketlere bağlı. Materyalistler bunu kabul etmese de cinler vardır. Onlar insanlara yerleşebilir ve onlar üzerinde etkili olabilir. Eğer zamanında insana yerleşen cin kovulmazsa her şey olabilir. Zarar gören aklını yitirebilir veya ölebilir. Benim ninem altı yaşında Kur’an öğrendi ve bugün bildiklerimden bir çoğunu ondan öğrendim. O, cinlerin genelde zor erişilir yerlerde, orman ve dağ boğazlarında yaşadığını söylerdi. Ama savaş başında bu yerler bombalanmaya ve ateş açılmaya başladığında cinler düzlüğe indi ve şimdi biz görmüyorsak da onlar insanlar arasında yaşıyorlar. Onlar her türlü insana geçebilir, ama genç ve güzelleri seçiyorlar. Ardından insanda anlaşılmayan şeyler olmaya başlıyor: Hastalanabilir, bazı anlamsız şeyler yapabilir, farklı ve agresif olabilir. Cini insandan kovmak sadece Kur’an ile daha doğrusu bazı sure ve ayetleri okumakla mümkün. Geleneksel tıp burada kesinlikle faydasız. Umuyorum ki bu merkezin açılışı birçok zor durumdaki kişiye faydalı olur."  

Merkezde kendilerine maaş verilip araç tahsis edilecek 15 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. ÖZ/FT