Kadirov: “Beni suçlayanlar Batı’dan beslenen satılmışlar”  

Direnişçi ailelerinin evlerini yaktıran Ramzan Kadirov şimdi de emekli maaşı ve sosyal güvenlik yardımlarını kesiyor.  

 

Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov “kolektif cezalandırma” yolunda hız kesmiyor.  Kadirov önceki gün yaptığı açıklamada, direnişçilerin yakınlarına sosyal güvenlik fonlarından yapılan ödemelerin kesileceğini söyledi.

 

4 Aralık Caharkale saldırısının ardından Kadirov direnişçilerin ailelerine ait evleri yaktırmaya başladı. 7 Aralıktan bugüne kadar Çeçenya’nın Açkhoy-Martan, Caharkale ve Gudermes bölgelerinde en az on iki ev yakıldı.

 

Kadirov konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “4 Aralıkta şehre giren tüm haydutların aileleriyle sürekli ilişki içinde olduklarını biliyoruz. Onlar oğullarının suç ortağı. Çocuklarına ayrı bize ayrı konuşan bu kişileri daha fazla beslemeyeceğiz. Sosyal güvenlik fonlarından yapılan ödemeleri keseceğiz. Kararımın arkasındayım. Artık, teröristlere yardım etmeye devam edenler bizimle işbirliği yolunu seçmedikleri sürece başlarına ne geleceğini daha iyi düşünebilecek”.

 

Yakılan evlerle ilgili insan hakları savunucularının açıklamalarını nasıl değerlendirdiği hakkındaki soru üzerine Kadirov, “İnsan hakları savunucularından böyle bir şey duymadım. Bunları Batı’dan hibe alan satılmışlar söylüyor. Onları insan hakları savunucusu falan olduğunu sanmıyorum” dedi.

 

Ajans Kafkas