Kadirov anayasasını değiştirdi

Caharkale/Ajans Kafkas – Rus yanlısı Çeçen yönetiminin Kremlin’in güdümünde Mart 2003’te ‘düzmece’ bir referandumun ardından uygulamaya soktuğu anayasa, 2 Aralık Duma seçimlerine paralel düzenlenen yeni bir referandumla revize edildi.

Ramzan Kadirov’un başında olduğu yönetimin anayasasında devlet başkanı ve milletvekillerinin görev süresinin uzatılması, Çeçenceye resmi dil statüsü verilmesi dahil 50’nin üzerinde madde değiştirildi.

Yeni değişikliklere göre devlet başkanlığı ve milletvekilliği görev süresi dört yıldan beş yıla çıktı. İki kanatlı parlamento tek kanada dönüştü. Milletvekili sayısı 61’den 41’e indi. Meclisle ilgili düzenlemeler 2009’daki seçimde geçerli olacak.

Göz kamaştıran katılım!

Özellikle Kuzey Kafkasya’da yüzde 100’lere varan katılım iddiasıyla büyük bir komediye çevrilen Duma seçimlerindeki dudak uçuklatan sonuç, referandum için de geçerli. Şöyle ki Çeçen seçim komisyonuna göre Kadirov’un istediği anayasa değişikliği referandumuna seçmenlerin yüzde 96,88’si katıldı. Bunların da yüzde 96,15’i ‘Evet’ oyu verdi. Bağımsız Çeçen gözlemciler ise seçim ve referanduma katılımın en fazla yüzde 8-10 olabileceğini söylüyor. KU/ÖZ/FT