İki yüzden fazla Çeçen öğrenci yurt dışında eğitim görüyor

İkiyüzden fazla Çeçenyalı vatandaş ulusal eğitim programı çerçevesinde ülke dışında eğitim görüyor.

223 Çeçen üniversite öğrencisi, Çeçenya ulusal kadro hazırlık hedef programı çerçevesinde başka  ülkelerde eğitim görüyor. Çeçenya başkanlığı basın sözcülüğünden verilen bilgilere göre, bu eğitim programı 2008’den beri yürütülüyor.

 

Çeçenya devlet üniversitesi rektörü Zaurbek Saidov’un ifadesine göre, eğitim gören öğrenciler arasında doktora ve yüksek lisans öğrencileri de var. Dokuz öğrenci ise eğitimlerini tamamlayıp diplomaları ile Çeçeyaya döndüler.

 

Eğitim konusuyla ilgili yapılan toplantıda Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov ulusal kadroların eğitim hazırlıklarının Çeçenya için büyük önemi olduğunun altını çizdi.

 

Kadirov “ Biz bu eğitim programını, bütçe ile ilgili problemlerimizin olduğu zorlu yıllarda hazırladık. Ancak, Çeçenya’nın başarılı uzmanlara ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyorduk ve bu program için büyük kaynaklar ayırdık. Bu ayrılan kaynakları boşa çıkarmamak için öğrencilerimizin başarılı şekilde eğitim almaları gerekiyor” dedi.

 

Kadirov, hükümet başkanına yurt dışında ulusal kadroların eğitim proramının etkinliğinin arttırılmasıyla ilgilenmesi talimatını verdi.

Regnum.ru,AjansKafkas