İgor Kalyapin ve ekibi Martin Ennals ödülünü kazandı

Çeçenya’da faaliyet gösteren insan hakları savunucularının Ortak Mobil Grubu Martin Ennals ödülüne layık görüldü.

 

1993’den beri verilen insan hakları ödülü bu yıl, İşkence Karşıtı Komite’nin öncülük ettiği Ortak Mobil Gruba verildi. Cenevre’de yapılan törende grup adına İşkence Karşıtı Komite başkanı İgor Kalyapin ödülü aldı.

 

Martin Ennals Vakfının dünkü açıklamasında, Rusya’dan İgor Kalyapin’in Ortak Mobil Grubunun 2013’de Martin Ennals’ın risk ve tehlikeye rağmen insan haklarını savunma ödülü verildi.

 

1968’den 1990’a kadar Amnesty International’ın (Uluslararası Af Örgütü) genel sekreteri olarak görev yapan ve 1991’de hayatını kaybeden insan hakları savunucusu Martin Ennals’ın adını taşıyan ödülün kazanları, önde gelen on uluslararası insan hakları örgütünün temsilcilerinden oluşan jüri tarafından belirleniyor. Bu örgütler: Amnesty International, Human Rights Watch,  Human Rights First, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH), Dünya İşkence Karşıtı Örgütü, Front Line Defenders, Uluslararası Hukukçular Birliği, German Diakonie, International Service for Human Rights ve HURIDOCS.

 

Mobil Grup, zor şartlarda, meslektaşlarının öldürüldüğü Çeçenya’da insan haklarını izlemekten vazgeçmediği ve bu şartlarda başarılı çalışmalara imza atabildiği için ödüle layık görüldü. Çeçenya’da faaliyet göstermenin hem aktivistler hem de yerel halk için son derece tehlikeli bir hal alması üzerine İşkence Karşıtı Komite Başkanı İgor Kalyapin, burada görev yapa insan hakları örgütlerinden temsilcilerin dönüşümlü olarak birlikte hareket etmesini öngören Mobil Grubu kurdu.

 

Ödül töreninde konuşan Martin Ennals Vakfı Başkanı Micheline Calmy-Rey, insan hakları savunucularının sosyo-politik süreçlerin önemli katılımcıları olduğunu ve durumu iyi yönde değiştirebileceklerinin altını çizdi. İgor Kalyapin ise “Uluslararası toplumun çalışmalarımızı izlemesi, işimizi kolaylaştır, devletin insan haklarını savunucularına karşı durması zorlaşır” dedi.

 

 

AjansKafkas